Palielinās seksuālās verdzības upuru skaits

Ņemot vēra to, ka arvien pieaug to cilvēku skaits, kas dodas laimi meklēt ārvalstīs, palielinās arī seksuālās verdzības upuru skaits. Pagājušajā gadā pēc palīdzības biedrībā "Patvērums "Droša māja"" vērsās vairāk nekā 100 cietušo, šis skaitlis ar katru gadu pieaug. Eksperti atzīst, ka valstij nav izstrādāti konkrēti pasākumi, lai cilvēkus pietiekami informētu par iespējām sevi pasargāt ārvalstīs. Iekšlietu ministrijā norāda, ka viņi jau tā dara visu iespējamo.

Ir pagājuši pāris gadi kopš briesmīgā murga, ko piedzīvoja Ilze. 35 gadus vecā sieviete tagad saka - tas nav dzīves posms, ar ko viņa lepotos, bet beidzot viņa par notikušo ir spējīga runāt. Ilze ģērbusies pavisam vienkārši - melnās biksēs un melnā džemperī. Runājot par savu dzīves nelaimi, viņas sejā nepakust ne vaibsts. Sarunas laikā viņa drebošām rokām nebeidz smēķēt. Iemesls, kāpēc Ilze visiem spēkiem centās atrast iespēju strādāt ārzemēs, bija bērni. Pēc smagas šķiršanās ar turīgu vīru, tika darīts viss iespējamais, lai viņa savas atvases nesatiktu. Ilze saprata - bez naudas viņa ir bezspēcīga šajā cīņā. Situāciju ar savu it kā palīdzīgo roku steidza glābt tante, sakot, ka atradusi Ilzei darbu kādā Spānijas mazpilsētā, kur paziņām vajagot palīdzību ražas novākšanā. Sarunātas arī trīs citas meitenes no Latvijas, Ilzei dzīvošana kompānijā būšot jautrāka. Tajā brīdī tikai viņas tante zināja, ka ceļš uz ražas lauku patiesībā ir ceļš uz elli. Kādā rudenīgā septembra dienā vairākas meitenes sasēdās autobusā un devās tālajā ceļā uz Spāniju. Pēc četrām dienām viņas bija klāt. Ilze atceras precīzu laiku, ko rādīja pulkstenis - puspieci no rīta. Valdīja klusums, vienīgās skaņas radīja sētnieks ar slotu, tīrīdams ielas.

Ja brauciens bija mierīgs, jo meitenēm bija pateikts, ka vīrieši viņas ved pie zemniekiem, tad ieraugot mitekli, viss tapa skaidrs. Meitenēm atņēma pases, un četrkāršā apjomā lika atpelnīt naudu par autobusa biļetēm, par ēšanu un dzīves vietu.

Ilze tagad atrodas Latvijā, naudu, lai atgūtu bērnus viņai tā arī neizdevās iegūt, tomēr sieviete ir atradusi veidu, kā tikties ar viņiem. Tante, kas nodarīja viņai tādas sāpes, vairs nedzīvo Latvijā. Laikā, kad Ilze atradās seksuālajā verdzībā, viņa sievietes tuviniekiem stāstījusi, lai neuztraucas, ka Ilzei ejot ļoti labi un tāpēc par saviem mīļajiem nemaz neinteresējas. Cietusī sieviete saka - ja tagad satiktu savu radinieci, viņa par sevi negalvo.

Ilze saka, ka iespējas Spānijā dabūt labu darbu ir minimālas, jo jāņem vērā, ka šai valstī ir lielākais bezdarba līmenis Eiropas Savienība, tas pārsniedz 20%.

Seksuālās verdzības upuri arvien biežāk vēršas pēc palīdzības. Biedrība "Patvērums "Droša māja"" savu darbību sāka 2007. gadā. To cilvēku skaits, kas iestādē vērsies pēc palīdzības, ar katru gadu pieaug. Pagājušā gadā "Droša māja" valsts finansētās programmas ietvaros sniedza atbalstu 14 cilvēkiem. Biedrībā vērsušies apmēram 100 cietušo, kuri baidījušies atklāt savu identitāti. Kā norāda "Drošās mājas" vadītāja Sandra Zalcmane - šis skaitlis ir iespaidīgs, jo, salīdzinājumā ar 2010. gadu, audzis apmēram piecas reizes.

Sandra Zalcmane stāsta, ka cilvēks, kurš kļūdījies, visbiežāk vaino pats sevi - sak, pats biju vainīgs, neizlasīju līgumu, nebiju uzmanīgs. Tā ir nepareiza rīcība, jo iesaistītas bijušas divas puses - cietušais un vervētājs. "Drošās mājas" direktore atklāj šausminošu faktu - visbiežāk vervētāji ir paši tuvākie cilvēki.

Jaunākais ASV Valsts departamenta ziņojums par cilvēku tirdzniecība apkarošanas iniciatīvu liecina, ka pasaulē ik gadu tiek pārdoti līdz 800 000 cilvēku, pārsvarā sievietes un bērni. Latvijā sociālo rehabilitāciju cilvēku tirdzniecības upuriem nodrošina "Patvērums Droša māja", konsultācijas un atbalstu var saņemt arī resursu centrā sievietēm "Marta".

Aļona Zandere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    12:31 | 2012.01.27.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.01.27. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.