No 1. marta plāno izsniegt elektroniskās identifikācijas kartes

Jau pavisam drīz pasi varēs atstāt mājās, ja līdzi būs elektroniskā identifikācijas karte. Plānots, ka jaunās apliecības iedzīvotāji varēs saņemt no 1. marta. Elektroniskās identifikācijas kartes nebūs obligātas, un cilvēki varēs izvēlēties - saņemt pasi vai apliecību, vai arī abus dokumentus.

Pilsonības un imigrācijas lietu pārvaldes telpās Ilze satraukti fotografējas jaunajai pasei. Tās saņemšana vienmēr ir satraucošs notikums. Viņa atnākusi kopā ar mammu. Par to, ka pase drīz zaudēs savu nozīmi, neviena nav dzirdējusi.

Visi priekšdarbi elektronisko apliecību izsniegšanai izdarīti. Saeima pieņēmusi likumu un līgums ar Francijas uzņēmumu noslēgts, taču dokumenta izsniegšana kavējas. Bija plānots, ka kartes iedzīvotāji varēs saņemt jau no gada sākumā, taču tas tā nav. Amatpersonas baidās, ka tautas nobalsošanas laikā 18.februārī varētu sākties liels juceklis, tāpēc plānots, ka identifikācijas kartes sāks darboties tikai no 1.marta, saka Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvis Andrejs Rjabcevs.

Ar tā dēvētā čipa palīdzību varēs veikt īpašnieka identitātes pārbaudi internetā. Amatpersonas uzsver, ka iedzīvotājiem nebūtu jāsatraucas. Tas būšot līdzīgi kā ar banku maksājumu kartēm. Arī tagad iespējams izsekot - kad, ko, kurš pircis. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis uzskata, ka apliecības atvieglos dzīvi ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, bet pensionāri var mierīgi paturēt pases.

Saņemot identifikācijas karti, iedzīvotāji saņems arī elektroniskā paraksta tiesības. Apliecības esot izgatavotas tik mūsdienīgas, ka to izmantošanas iespējas esot gandrīz vai neierobežotas. Tas, kur un kā kartes vēl varēs izmantot, būs atkarīgs likumdošanas un sistēmas atbilstības. Pagaidām referendumos un vēlēšanās identifikācijas kartes izmantot nevarēs.

Vērienīgais projekts Latvijai izmaksāja vairāk nekā četrus miljonus latu. Šādas kartes jau darbojas Igaunijā un Lietuvā.

Par dokumentu būs jāmaksā valsts nodeva 10 latu apmērā, bet jauniešiem līdz 20 gadu vecumam un pensionāriem būs samazinātā nodeva - pieci lati.

Foto: PMLP

Dace Stirāne Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    5:43 | 2012.02.02.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.02.02. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.