Meklē risinājumus biodegvielas ražotāju pastāvēšanai

Biodegvielas ražotāji bez valsts atbalsta var izputēt. Risinājumi jāmeklē steidzami, turklāt skaidrībai jābūt ne tikai par turpmāko gadu, bet arī tālāku nākotni. Biodegvielas ražotāji pauž neapmierinātību ar Ekonomikas ministrijas izstrādāto Enerģētikas stratēģiju līdz 2030. gadam. Tikmēr Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts uzsver, ka līdzšinējais valsts ieguldījums biodegvielas ražošanā - 67 miljonu latu apmērā nav attaisnojies. Nozari izputināt gan nav ministrijas mērķis. Ir izstrādāta koncepcija, kas paredz trīs attīstības scenārijus.

Deviņām esošajām Latvijas biodegvielas ražotnēm draud iznīcība, šāds scenārijs šķiet visai iespējams, ja valsts tuvākajā laikā nesniegs skaidru atbildi par to, kādu atbalstu nozare saņems. Kopumā Eiropas Savienībā biodegvielas ražošanu ļauts atbalstīt līdz 2014. gadam, tomēr katrā valstī atsevišķi ne ilgāk kā 6 gadu ilgā periodā. Latvijā tas beidzās 2010. gadā, tomēr kā nozarei izdzīvot līdz 2014. gadam tā arī nav izlemts, stāsta Bioetanola ražotne "Jaunpagasts plus" uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Donats Vaitaitis.

Donats Vaitaitis uzsver, ka vienlaikus ar īstermiņa problēmu risināšanu jādomā arī par tālāku nākotni, tajā skaitā Enerģētikas stratēģiju, tomēr pašreizējā situācijā par tālāku nākotni domāt šķiet neiespējami. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts ar biodegvielas ražotāju problēmām ir detalizēti iepazinies un sola risinājumu meklēt. Nozares iznīcināšana nebūt nav viņa mērķis, tomēr atzīst, ka Valsts Ieguldījums biodegvielas ražošanā 67,2 miljoni latu apmērā nav attaisnojies. Pavļuts arī šaubās par biodegvielas ražotāju statistikas datiem un argumentiem par būtisko pienesumu tautsaimniecībā.

Ekonomikas ministrs ar biodegvielas ražotājiem gatavs diskutēt un kopā atrast pieņemamāko risinājumu. Patlaban izstrādāta koncepcija ar trim iespējamiem variantiem. No tiem pirmie divi paredz tiešu valsts subsidīju. Trešais variants tiešu subsīdiju neprasītu bet nozari paredzētu atbalstīt netiešā veidā, palielinot obligātā biodegvielas piejaukuma proporciju no pašreizējiem 5% uz 7%.

Kā norāda iepriekšējais Ekonomikas ministrs Artis Kampars, diskusijas ar biodegvielas ražotājiem notikušas arī viņa ministrēšanas laikā. Arī viņš piedāvājis koncepciju un skaidro, kāpēc nevarēja atrast atbalsta iespējas pēc 6 gadu perioda beigām. Latvija apņēmusies izpildīt Eiropas Savienības direktīvu, kas paredz, ka līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvaram degvielas tirgū jāsasniedz 10%. 2017. gadā kļūs stingrāki biodegvielas kvalitātes kritēriji, kas prasīs uzlabot ražošanas iekārtas.

Jānis Zariņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    5:58 | 2012.02.06.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.02.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.