Cūkkopības nozarē situācija smaga, bet ne bezcerīga

Dārga lopbarība, zemas cūkgaļas cenas, liels ievestās gaļas īpatsvars. Tāpat kā pirms gada cūkkopības nozare turpina optimizāciju un cenšas minimizēt zaudējumus, turpinot gaidīt labāku tirgus situāciju. Par bankrotu vilni cūkkopji vairs nerunā, tomēr atzīst, ka situācija ir smaga. Vienīgais, kas to glābj ir dzīvu cūku eksports uz Krieviju. Cūkkopji sevi mierina, ka cilvēki ēst gribēs vienmēr, tāpēc par spīti grūtībām nozari attīstīt turpinās.

Sēļu cūku audzēšanas kompleksa īpašnieks Juris Balodītis pirms gada par nozares nākotni Latvijas Radio izteicās visai pesimistiski. Arī citi cūkkopji bija noraizējušies, ka nozare nes milzīgus zaudējumus - tā pamatā ir augstās lopbarības cenas, kā arī lētā importa gaļa no Polijas un Vācijas. Cūkkopji vienlaikus prognozēja, ka vieta tukša, visticamāk, nepaliks, jo fermas par sviestmaizi tiks iztirgotas ārzemniekiem.

Cūku fermas "PF Vecauce" valdes priekšsēdētājs Kristaps Melbārdis stāsta, ka cenas joprojām nav adekvātas, lai varētu teikt, ka nozare ir izkļuvusi ārā no bedres. Nauda, ko iegūst no cūkām, nav tik liela, lai varētu attīstīties. Melbārdis stāsta, ka viņa vadītā cūku ferma "PF Vecauce" cūku skaitu plāno palielināt, kas pakāpeniski gadu no gada arī veikts. Runājot par nozari kopumā, viņš novērojis, ka salīdzinot ar treknajiem gadiem mazinājusies ārvalstnieku interese par cūkkopības biznesu Latvijā.

Tikmēr Latgales pusē SIA "Cirmas bekons" šobrīd veic investīcijas fermas modernizācijā. Uzņēmumam nesen nomainījušies īpašnieki, norāda valdes loceklis Uldis Eiduks. Viņš stāsta, ka Latvijā paliek ļoti maz vietējās gaļas un nav arī veidu, kā noietu būtiski palielināt.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktors Dzintars Veide vēl pērnā gada beigās izteicās, ka daudzi cūkkopji apsver iespēju biznesu pamest, daudzi kompleksi maina īpašniekus. Darbību pārtraucis gan neviens nav. Kopumā Eiropas tirgū ir cūkgaļas pārprodukcija, kas ir galvenais iemesls zemajai cūkgaļas cenai. Dzintars Veide skaidro, kādēļ Latvijas cūkkopji nevar saražot lēti.

Saimniecības, kurās audzē ap 200 cūku, Latvijā ir vairāk nekā 70. Lielie kompleksi, kur ir vairāk nekā 10 000 dzīvnieku, Latvijā ir 15. Šobrīd viegli neiet nevienam arī tiem kompleksiem, ko iegādājušies dāņi, norvēģi vai vācieši. Līdz uzlabosies situācija tirgū, cūkkopjiem atliek turpināt izmaksu samazināšanu un optimizēt cūku skaitu. To atzīst arī Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta direktore Ilga Līdaka. Viņa uzsver, ka ministrija cūkkopības nozarei atbalstu sniegusi ik gadu, tas gan nav atbalsts subsīdiju veidā, bet atbalsts ciltsdarbu veikšanai. Šādā veidā tiek atbalstītas aptuveni 200 saimniecību.

Cūkkopji atzīst, ka sadarbība ar Zemkopības ministriju līdz šim bijusi laba un grūtā brīdi atbalsts vienmēr ir saņemts. Pašreiz lielākā problēma ir tā, ka cūkgaļas cenu regulē tirgus un šobrīd pārprodukcijas dēļ situācija nav labvēlīga. Vienlaikus saglabājušās ļoti augstas lopu barības cenas. Situāciju nedaudz atvieglo dzīvo cūku eksports uz Krieviju. Latvijā paliek vien 55% uz vietas ražotās cūkgaļas. Pārējo tirgu aizņem ievestā gaļa.

Foto: I.Čīka / LETA

Jānis Zariņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    7:00 | 2012.02.10.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.02.11. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.