Stāsts par centieniem atgūt bērniņu

Katru gadu Latvijā bērna aprūpes tiesības tiek atņemtas apmēram pusotram tūkstotim cilvēku, vidēji 500 vecākiem ik gadu tās tiek atjaunotas. Latvijas Radio piedāvā stāstu par 21 gadu veco Ievu, kurai trīs mēnešus mazs bērniņš tika atņemts mātes alkoholisma dēļ. Meitene nu ir izārstējusies no atkarības un visiem spēkiem cenšas bērnu atgūt, taču viņai tas neizdodas.

Ieva palika stāvoklī vien mēnesi pēc attiecību uzsākšanas ar savu draugu, viņai bija 19 gadu. Bērniņš nebija plānots, tomēr gan Ieva, gan viņas draugs, uzzinot par gaidāmo atvasi, bijuši priecīgi. Grūtniecības sākums bijis cerībām piepildīts, tomēr, viņas civilvīra atkarības no apreibinošām vielām arvien biežāk ņēmušas virsroku pār saprātu. Ieva, stāvoklī esot, tika nežēlīgi sista. Gaidāmās atvases dēļ pāris vēl turējās kopā, topošā māmiņa cerēja, ka mazulis viņu attiecības uzlabos, un viņas draugs mainīsies.

Tomēr kļūdījās. Neizturēdama fizisko iespaidošanu, pārdzīvodama par neizdevušos ģimenes dzīvi, 19 gadīgā meitene bēdas sāka slīcināt alkoholā. Lielie konflikti ģimenē kļuva tik skaļi, ka par tiem jau runāja apkārtējie iedzīvotāji, arvien lielākas bažas izrādīja pašvaldības sociālie darbinieki.

Problēmas ap meitiņas aprūpes tiesībām sākās kādā vasaras dienā, kad trīs nedēļas vecās meitenītes mamma tika pieķerta alkohola reibumā. Lai nodrošinātu bērnam drošus apstākļus, jo bija zināms, ka mazulis aug sociāli nelabvēlīgā ģimenē, uz kādu brīdi Ievai bērniņu atņēma. Tad situācijā iesaistījās arī citas iestādes, un ģimene atkal uz kādu laiku bija kopā, tomēr bērniņa raudas agrās rīta stundās tēvam bija tik ļoti traucējošas, ka viņa nervi neizturēja, un vīrietis atkal ķērās pie saviem vecajiem ieradumiem, un Ieva atkal mierinājumu meklēja alkoholā. Ilgi nebija jāgaida, tiesības uz bērnu viņai tika atņemtas vēlreiz.

Viņai tika solīts - ja izārstēs atkarību no alkohola, bērnu atgūs. Jaunā sieviete ar sociālā dienesta atbalstu iesaistījās Minesotas programmā, kas ātri vien palīdzēja tikt galā ar atkarību. Ņemot vērā meitenes vecumu un neilgo atkarības laiku, efekts parādījās jau pēc mēneša. Ieva cerību pilna gaidīja tiesu, tomēr tās paziņojums nebija iepriecinošs.

Tumšmatainā meitene runājot, ik pa laikam apklust un nedaudz piever acis, cenšoties savaldīt asaras. Ieva rāda dokumentus un stāsta, ka ne viss tajos rakstītais atbilst patiesībai. Ieva atkal apklust. Pēc kāda brīža, atsākot runāt, viņas balss kļūst pārliecinātāka. Par spīti bāriņtiesas lēmumam, Ieva saka, ka spēs izturēt. Viņa gaida brīdi, kad varēs sākt dzīvot normālu dzīvi kopā ar savu bērnu. Jaunā sieviete jau ir atradusi auklīti, saplānojusi laikus, kad varēs strādāt. Šobrīd viņa mācās par skaistumkopšanas konsultantu vadītāju un cer, ka darbs viņai nodrošinās iespēju būt kopā ar bērnu.

Arī šobrīd viņai ir dota atļauja apraudzīt meitiņu, bet to darīt Ieva paniski baidās, jo uztraucas par savu drošību. Viņa atceras kādu reizi, kad vīrietis viņu smagi piekāvis parkā, draugu klātbūtnē.

Ieva savu bērnu pēdējo reizi redzēja oktobra sākumā, tagad viņas meitiņai ir jau astoņi mēneši. Viņa stāsta, ka bieži redz mazo sapņos, arī nomodā, ikreiz kā redz mazu bērnu - vienalga - dzīvē vai fotogrāfijās, meitene nespēj savaldīt asaras. Viņa atceras ik brīdi no dienas, kad pēdejo reizi redzēja meitiņu.

Lai meitene bērnu atgūtu, viņai ir jāatrod patstāvīgs darbs, sociālajā dienestā jāuzrāda ikmēneša ienākumi, kā arī nepieciešama pienācīga dzīvesvieta. Arī Ieva pati atzīst, ka pieļāvusi daudz kļūdu, viņa par tām joprojām turpina maksāt, neredzot savu bērnu. Iemeslus var minēt daudzus, arī to, ka viņa savos 19 patiesībā pati vēl bija bērns.

Ievas deklarētā dzīvesvieta ir Mētrienas pagastā, šobrīd meitene dzīvo Rīgā kopmītņu tipa viesnīcā. Mētrienas pārvaldes sociālā darbiniece Arita Sīpola Latvijas Radio atzina, kamēr meitene nevarēs pierādīt, ka viņai ir normāla dzīvesvieta un stabili ienākumi, bērnu diez vai atgūs.

Aļona Zandere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    11:28 | 2012.02.13.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.10.30. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.