Apsver Ziemeļu alianses izveidi

Lielbritānija vēlas palielināt savu ietekmi Eiropas Savienībā. Tā skaidrojama pagājušajā nedēļā medijos iztirzātā britu premjera paustā iniciatīva veidot Ziemeļu aliansi, kuras sastāvā būtu Lielbritānija, Ziemeļu valstis un arī Baltija. Latvijas dalību šādā savienībā ekonomisti vērtē kā papildus iespēju, uzsverot, ka draudus sašķelt Eiropas Savienību, alianse nerada. Lielbritānija līdz šim izcēlusies ar atšķirīgu pieeju ekonomiskos jautājumos un tādējādi vēlas saglabāt lielāku neatkarību, tāpēc meklē sabiedrotos.

Par iespējamu Ziemeļu alianses veidošanu runāts ne tikai pagājušonedēļ Stokholmā notikušajā Ziemeļvalstu, Baltijas valstu un Lielbritānijas līderu sanāksmē, bet arī britu premjera Deivida Kamerona rīkotās tikšanās laikā pirms gada. Tomēr nav šaubu, ka tieši pašreizējās eirozonas problēmas liek Lielbritānijai šim jautājumam pievērsties aktīvāk. Kā norāda politologs Andris Sprūds, Lielbritānija ar šādu iniciatīvu vēlas palielināt savas manevrēšanas iespējas gan reģionā, gan Eiropas Savienībā un meklē sabiedrotos, kas akceptētu britu pieeju ekonomikā. Runājot par to, vai Lielbritānijas potenciālais piedāvājums varētu interesēt Latviju, Andris Sprūds uzskata, ka zināmā mērā Latvijai tas būtu izdevīgs.

Kā pēc pagājušajā nedēļā notikušās Ziemeļvalstu, Baltijas valstu un Lielbritānijas līderu sanāksmes vēstīja zviedru avīze "Dagens Nyheter", arī "Financial Times", ar piedāvājumu veidot Ziemeļu aliansi Lielbritānijas premjers Deivids Kemerons, vēlas mest izaicinājumu Briselei par labāku ekonomikas pārvaldības modeli.

Swedbank ekonomists Mārtiņš Kazāks norāda uz reģionālām atšķirībām Eiropā. Mārtiņš Kazāks uzsver, ka Eiropas Savienībā ir 27 valstis, no kurām katrai ir savi uzskati. Alianšu veidošana nozīmē sabiedroto meklēšana, īpaši krīzes laikā.

Aptaujātie politiķi pauž pārliecību, ka Ziemeļu alianses veidošana, piesaistot Lielbritāniju, nekādā mērā Latvijai par sliktu nenāktu, arī Eiropas Savienības šķelšanos šāda reģionāla savienība neizraisītu. "Vienotības" deputāts Ojārs Kalniņš Deivida Kamerona izteikumus par aliansi Briselē pārrunājis ar Lielbritānijas parlamentāriešiem. Par to, ka iniciatīva veidot Ziemeļu aliansi ir tikai ideju un labās gribas izteiksmē, pauž pārliecību arī nacionālās apvienības deputāts Einārs Cilinskis. "Saskaņas centra" deputāts Valērijs Agešins par Lielbritānijas iniciatīvu nav izbrīnīts, uzsverot šīs valsts atšķirīgo nostāju vairākos jautājumos, tomēr ir skeptisks, ka no alianses var kas iznākt. Zaļo zemnieku Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis tikmēr skaidro, kā Latvijai pret šādu aliansi jāizturas.

Kā norāda politologs Andris Sprūds, Lielbritānijas veidota alianse nav drauds Eiropas Savienībai un reģionāli veidojumi var eksistēt paralēli. Arī Latvijas politikas veterāns Aleksandrs Kiršteins Lielbritānijas ietekmes palielināšanā draudus nesaskata, īpaši ņemot vērā pašreizējo situāciju Eiropā. Kiršteins arī pauž pārliecību, ka reģionāla sadarbība ir nepieciešama, ņemot vērā, ka Eiropa ir pārāk liela.

Eksperti uzskata, ka pat gadījumā, ja tiks pieņemts lēmums par alianses izveidošanu, primāri ir saprast, vai valstis var viena otrai uzticēties un atrast kopīgu darbības lauku - gan ekonomiskajā, gan militārās aizsardzības jomā. Paredzams, ka nākamā neformālā Ziemeļvalstu līderu tikšanās notiks Rīgā.

Jānis Zariņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    12:55 | 2012.03.30.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.10.30. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.