Sīrijas armijai izdevies pārņemt kontroli Homsas pilsētā

Pēc nedēļām ilgas intensīvas bombardēšanas Sīrijas armijai izdevies pārņemt kontroli Homsas pilsētā. Tajā esošie opozicionāru bruņotie spēki ir atkāpušies. Tikmēr ASV gatavo vēl vienu ANO Drošības Padomes rezolūciju par Sīriju. Iepriekšējās divas bloķēja Krievija un Ķīna. Bet īpašais sūtnis Sīrijā Kofi Annans nākamnedēļ gatavojas doties uz Damasku, lai mēģinātu panākt konflikta noregulējumu.

Pēc gandrīz mēnesi ilgajiem uzbrukumiem pilsētai Homsai, Sīrijas bruņotajiem spēkiem ir izdevies ieņemt opozīcijas kaujinieku kontrolēto Babamras rajonu. Nemiernieki paziņojuši, ka atkāpušies paši, lai pasargātu to 4 tūkstošu civiliedzīvotāju dzīvības, kuri atteikušies pamest savas mājas. Arī Sīrijas režīma bruņotie spēki apstiprinājuši, ka tagad pilnībā kontrolē minēto rajonu.

Analītiķi norāda, ka opozīcijas spēku atkāpšanās, iespējams, notikusi pēc vienošanās starp abām pusēm, lai novērstu vēl plašāku režīma armijas ofensīvu. Savukārt nemiernieki paziņojuši, ka viņiem nav bijis pietiekami munīcijas, lai turpinātu aizsargā civiliedzīvotājus. Viņi arī aicina Sarkanā Krusta organizāciju nekavējoties doties uz Homsu, lai cilvēkiem sniegtu palīdzību. Opozīcijas kaujinieki arī brīdina valdības spēkus neaizskart civiliedzīvotājus, norādot, ka pretējā gadījumā sekos atriebība.

Tikmēr ANO un Arābu līgas kopīgi ieceltais īpašais sūtnis Sīrijā, bijušais ANO ģenerālsekretārs Kofi Annans, nākamnedēļ gatavojas doties uz Damaksu. Vispirms viņš apmeklēs Arābu līgas mītni Ēģiptē, tad Sīriju, kā arī citas reģiona valstis. Trešdienas vakarā uzrunājot žurnālistus, Annans uzsvēra, ka starptautiskajai sabiedrībai jādarbojas vienoti, lai atrisinātu Sīrijas krīzi:

"Es šovakar daudz nerunāšu, jo gatavojos doties uz reģionu. Taču ļaujiet man pateikt vienu lietu- ja mēs vēlamies gūt panākumus, tad ir ļoti svarīgi darboties saliedēti. Ir jārīko vienots sarunu process, ko man lūgušas vadīt gan Apvienotās Nācijas, gan Arābu līga."

Kofi Annans arī piebilda, ka divu nedēļu laikā Arābu līga sarīkos Sīrijas opozīcijas grupu tikšanos.

Vienlaikus Apvienoto Nāciju diplomāti ziņo, ka ASV gatavo jaunu ANO Drošības Padomes rezolūciju par Sīriju. Tā būtu jau trešā, ko cenšas pieņemt rietumvalstis. Iepriekšējās divas bloķēja Krievija un Ķīna. Paredzēts, ka šoreiz rezolūcija pieprasīs, lai Bašara al Asada režīms atļauj humānās palīdzības piegādes pilsētām, kurās notikuši plašākie protesti un vardarbība. Tikmēr rezolūciju šodien pieņēma ANO Cilvēktiesību padome. To iesniedza Turcija un arābu valstis, un rezolūcija nosoda Sīrijas varas iestāžu vardarbīgo vēršanos pret protesta akcijām.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:22 | 2012.03.01.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.02. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.