Kā atdzīvināt Cēsu vecpilsētu?

Pirms gadiem izvirzītais mērķis - "Cēsis būs tūrisma pilsēta" - mums ir pārāk dārgi maksājis. Tā tagad vērtē cēsnieki un galvenokārt jau Cēsu vecpilsētas daļā vēl esošie uzņēmēji. Gadu gadiem liekot visu uz tūrisma un kultūras kārts, nav stimulēta ražošanas attīstība, kas radījusi situāciju, ka pilsētā strauji samazinājies iedzīvotāju skaits. Bet Cēsu vecpilsētā ir tukši nami, bankrotējuši veikali, kafejnīcas. Tagad, lai situāciju mainītu, Cēsu novada pašvaldībā uzsāktas diskusijas gan ar uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem, par to, ko darīt, lai te atkal atgrieztos rosība. Ar cēsniekiem tikās Vidzemes korespondente Gunta Matisone.

Tekstilmāksliniece Dagnija Kupče, kurai Cēsu vecpilsētā ir sava neliela darbnīca, vispirms aicina nelielā ekskursijā pa šaurajām vecpilsētas ieliņām. Namu logus te lielākoties rotā uzraksti, iznomā, vai pārdod. Uz dažiem vēl arī izkārtnes, kas liecina, ka vēl pirms kāda laika te ir bijis kāds veikals, vai uzņēmums.

Šādu vērtējumu savukārt uzklausu vecpilsētā esošajā trauku veikalā no tā līdzīpašnieces Tamāras Janelsiņas. Viņa ir viens no tiem Cēsu vecpilsētas uzņēmējiem, kas jau gadus desmit klauvē pie pašvaldības durvīm, lai rastu risinājumu. Bet vispirms uzņēmēja rāda ilgo gadu laikā rakstīto rajona laikrakstā, lai apliecinātu, ka par problēmām brīdinājuši jau sen.

Savas likstas līdz ar to, ka sarūk uzņēmējdarbība, ir arī namu saimniekiem, jo kā stāsta namsaimnieku pārstāve Līga Dzemido, līdz ar to nav vairs ienākumu to uzturēšanai.

Viena no problēmām, kas ietekmēja uzņēmējdarbību, bija striktie satiksmes ierobežojumi, kā arī savulaik satiksme vecpilsētā bija slēgta. Veikala Krista īpašniece Mirdza Pelce stāsta, ka lai viņas veikals varētu darboties, nācies pat preci nest ar rokām no attāla stāvlaukuma.

Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Rozenbergs atzīst, ka satiksmes ierobežojumus vecpilsētā nosaka šeit esošie kultūrvēstures pieminekļi, taču šobrīd satiksmes režīms ir uzņēmējiem pretimnākošs. Tāpat tagad izstrādāts priekšlikums atbrīvo vecpilsētas uzņēmējus no nodokļu nastas.

Protams, Cēsu vecpilsētā vēl ir ļoti daudz problēmu, tāpēc tagad uzsāktas diskusijas gan ar uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem. Un aprīļa nogalē jau tiks vērtēts, ko ir izdevies īstenot, lai situāciju uzlabotu.

Foto: E.Trifanova / LETA

Gunta Matisone Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:45 | 2012.03.02.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.02. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.