Irānā notiek parlamenta vēlēšanas

Irānā piektdien notiek parlamenta vēlēšanas, kurās prognozē asu cīņu starp dažādiem konservatīvo spēku grupējumiem. Kā norāda eksperti, šīs vēlēšanas parādīs reālos spēku samērus pirms nākamgad gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Vienlaicīgi gan opozīcija, gan Rietumvalstis šīsdienas vēlēšanas jau nosaukušas par nelikumīgām.

Šīs ir pirmās valsts mēroga vēlēšanas Irānā kopš 2009.gadā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Pirms trijiem gadiem amatā tika pārvēlēts prezidents Mahmuds Ahmadinedžads, taču opozīcijas atbalstītāji norādīja uz vēlēšanu rezultātu viltošanu. Tika sarīkotas plašas protesta akcijas, taču valdošais režīms asiņaini apspieda šos protestus. Kopš tā laika vairāki opozīcijas līderi atrodas mājas arestā, tieši tāpēc šodien galvenie opozīcijas un reformatoru grupējumi balsojumu boikotēs.

Kopumā Irānā ir 48 miljoni balsstiesīgo iedzīvotāju, kuriem šajās vēlēšanās jāievēl likumdošanas palātas 290 deputāti. Lai arī sākotnēji uz šiem amatiem vēlējās pretendēt gandrīz 5 400 cilvēku, vēlāk viņu skaits tika samazināts līdz 3400. Pēdējo mēnešu laikā ir izkristalizējusies cīņa starp Irānas augstā līdera aijatollas Ali Hamenei un pašreizējā prezidenta Mahmuda Ahmadinedžada atbalstītājiem. Kā intervijā televīzijas kanālam atzīst politikas analītiķis Sadehs Zibakalams, šīs vēlēšanas parādīs īstu cīņu līdzīgi domājošo spēku rindās:

"Patiesībā šī būs cīņa, sacensība, ja vēlaties - politiska kauja - starp konservatīvajiem spēkiem. Konservatīvos tagad ir iespējams sadalīt divās nometnēs. Aijatolla hamenei vada daudz konservatīvāko daļu, bet viņam pretī stājas Ahmadinedžads un viņa atbalstītāji."

Irānas augstais līderis Ali Hamenei ir paziņojis, ka pēc iespējas lielākam vēlētāju skaitam būtu jādodas pie balsošanas urnām, jo tikai tā ir iespējams parūpēties par valsts nākotni, prestižu, drošību un imunitāti. Tiek uzsvērts, ka zema vēlētāju aktivitāte varētu iedrošināt ārvalstu varas šajā diezgan nestabilajā laikā pieņemt lēmumu uzsākt militārus triecienus pret Irānu. Vienlaicīgi tiek ziņots, ka pat daži Ahmadinedžada atbalstītāji tieši pretēji, aicinot uz vēlēšanām nedoties.

Kā norāda rietumvalstu eksperti, parlamenta vēlēšanu rezultāti parādīs patieso spēku samēru starp Ahmadinedžada un ajatollas Hameneji piekritēju nometnēm pirms daudz nozīmīgākajām nākamgad paredzētajām prezidenta vēlēšanām. Vienlaicīgi tiek uzsvērts, ka šoreiz nekādas nopietnas protesta akcijas nav gaidāmas. Taču policijas spēki tāpat ir paziņojuši, ka darbosies pastiprinātā režīmā un būs gatavi novērst jebkādas nekārtības.

Rietumos jau tagad norāda, ka šīs vēlēšanas nevarēs uzskatīt par godīgām un brīvām, jo opozīcija tajās nepiedalās, bet no izvirzītajiem kandidātiem pārliecinošs vairākums ir konservatīvo ideju aizstāvju. Tāpat kā trūkums tiek uzskatīts varas iestāžu lēmums neielaist valstī starptautiskos novērotājus. Irānas varas iestādes iepriekš bija paziņojušas, ka ārvalstu novērotāju klātbūtne būtu pielīdzināma uzbrukumam visiem irāņiem.

Uģis Lībietis Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:41 | 2012.03.02.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.