Homsā ir humānā krīze - beidzas pārtika, ūdens un medikamenti

Eiropas Savienības valstu līderu Briselē arī solījuši noteikt jaunas sankcijas pret Sīriju. Tostarp Francija paziņoja, ka slēgs savu vēstniecību. Šodien vairākās Sīrijas pilsētās ielās atkal izgājuši tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret valdošo režīmu, taču drošības spēki atklājuši uguni, lai izklīdinātu protestētājus. Tikmēr pēc nedēļām ilgā režīma spēku aplenkuma Homsā sāk ierasties humānās palīdzības kravas. Bet rietumvalstu žurnālisti, kuriem izdevās aizbēgt no šīs pilsētas, stāsta par tur piedzīvoto.

*

Pēc gandrīz mēnesi ilgā aplenkuma Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdības bruņoties spēki vakar triecienā ieņēma vienu no opozīcijas atbalsta punktiem - Homsas pilsētu. Visvairāk cieta Babaamras rajons, kur bija koncentrējušie bruņotās opozīcijas spēki. Pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem iepriekšējās dienās, piekļuve pilsētai beidzot atļauta Sarkanā Krusta organizācijai. Kravas automašīnu konvojs ar pārtiku, medikamentiem, segām un citu humāno palīdzību jau ir ieradies Homsā. Īpaša uzmanība pievērsta jau minētajām Babaamras rajons, un Sarkanais Krusts norāda, ka tajā varētu atrasties daudz nopietni ievainotu cilvēku. Aptuveni 13 kvadratkilometru plašajā rajonā savulaik dzīvojuši 100 tūkstoši cilvēku, taču tagad palikuši tikai daži tūkstoši.

Jau vēstīts, ka Babaamras rajons izrādījies liktenīgs vairākiem rietumvalstu žurnālistiem. Pēc opozīcijas nemiernieku atkāpšanās Sīrijas varas iestādes tajā ir atradušas amerikāņu žurnālistes Marijas Kolvinas un franču fotožurnālista Remī Ohlika mirstīgās atliekas. Tās tiks nogādātas Damaskā un dzimtenē. Bet divi Francijas žurnālisti, kas bija nopietni ievainoti, jau esot nogādāti slimnīcā Francijā. Pamest Homsu un nokļūt netālu esošajā Libānā šonedēļ izdevās arī kādam britu korespondentam, kā arī spāņu žurnālistam Havjeram Espinosam.

Espinosa, kurš ir laikraksta "El Mundo" fotogrāfs, jau sniedzis intervijas par piedzīvoto Homsā. ASV telekanālam CNN viņš paziņoja, ka Homsā ir humānā krīze, jo beidzas pārtika, ūdens un medikamenti. Babaamras rajonā situācija bijusi vēl sliktāka. Espinosa arī izklāstīja Sīrijas režīma spēku taktiku apšaudot Homsu, to nodēvējot par sistemātisku un šausmu rutīnu. Tipiski visa mēneša garumā katru dienu apšaude sākusies sešos no rīta un turpinājās līdz pulksten 13. Tad tieši uz vienu stundu tā tika pārtraukta, kā norāda Espinosa, acīmredzot, lai karavīri ieturētu pusdienas. Pulksten 14 apšaude atsākās un turpinājās līdz sešiem vakarā, tikai lai atkal atsāktos nākamajā rītā.

Tikmēr Eiropas Savienības līderi samitā solījuši noteikt jaunas sankcijas Sīrijai. Viņi apņemas arī turpmāk palielināt spiedienu uz Sīrijas režīmu tik ilgi, kamēr turpinās vardarbība un cilvēktiesību pārkāpumi. Brisele pret Asada režīmu jau pieņēmusi vairākus sankciju raundus, tostarp nosakot Sīrijas jēlnaftas importa embargo. Tomēr gan šādu arābu un rietumvalstu noteikto ekonomisko sankciju dēļ, gan nemieru dēļ vissmagāko sitienu saņēmuši Sīrijas parastie iedzīvotāji. Krietni cēlušās gan degvielas, gan pārtikas, gan citu preču cenas.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:42 | 2012.03.02.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.03. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.