Informācijas sistēmās valsts pārvaldē valda haoss

Valdība šonedēļ pieņēmusi izskatīšanai ziņojumu, kurā piedāvāti ierosinājumi, kā vispareizāk regulēt valsts informācijas sistēmas. Šajā jomā valsts pārvaldē joprojām pastāv nepilnības. Kaut arī ieguldīta liela nauda, vājā regulējuma dēļ tā netiek tērēta lietderīgi. Ja sistēma būtu sakārtota, tad, piemēram, cilvēkiem iestādēs būtu jāiesniedz krietni mazāk dokumentu, jo informācija par personu tiktu iegūta no kādas citas iestādes, kur līdzīga veida dati jau reiz ir sniegti.

To, ka informācijas sistēmās valsts pārvaldē valda haoss, atklāj dažādas situācijas. Piemēram, arī šodien "Latvijas Avīze" saistībā ar sākumdeklarēšanos raksta par to, ka lauciniekiem nu ir jādeklarē šķirnes mājlopi un savvaļas dzīvnieki. Cilvēki nesaprot, kāpēc tas jādara, jo šie lopi jau ir reģistrēti valsts uzturētajā Ganāmpulku reģistrā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jeb VARAM šonedēļ valdībā iesniedza ziņojumu par to, ka nepieciešams vienots regulējums valsts informācijas sistēmu izveidei. 80 lappušu garajā vēstījumā atklāti būtiski trūkumi pašreizējā e-pārvaldē. Ministrijas Elektroniskās pārvaldes pārstāvis Uģis Bisenieks Latvijas Radio norādīja, ka jaunajā ziņojumā problēmām ir rasts risinājums, tas tiesisku spēku iegūs nākamā gada martā. Turpmāk, veidojot jebkuru valsts sistēmu, vispirms ar VARAM būs jāsaskaņo tās ideja. Patlaban viss notiek bez saskaņošanas.

Ziņojums paredz, ka ikvienai sistēmai būs jānodrošina tas, lai to rīcībā esošie dati ir pieejami centralizēti - valsts reģionālās attīstības aģentūrā. Patlaban vislielākā nesakārtotība valda Valsts ieņēmumu dienesta, kā arī Izglītības ministrijas informācijas sistēmās.

Lai nodrošinātu sistēmas valsts pārvaldēs, trīs gadu laikā ieguldīti vairāki desmiti miljonu latu. Uz jautājumu par to, kāpēc tikai tagad problēma sākta risināt, Bisenieks norāda, ka paši cilvēki īsti nav bijuši gatavi šādām izmaiņām. Arī Darba devēju konfederācijas direktore Līga Meņģelsone atzīst, ka informācijas sistēmas nav pareizi regulētas. Informāciju tehnoloģiju eksperts Reinis Zitmanis pauž apmierinātību par VARAM ziņojumu, tomēr viņš pievērš uzmanību tam, no kā būtu jāuzmanās. Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija prezidente Signe Bāliņa, k

IT sistēmu likums ir pieņemts 2002. gadā. Par spīti tam, ka tehnoloģijas, kā arī pati IT pasaule strauji attīstās, būtiskas pārmaiņas likumu līdz šim nav skārušas.

Aļona Zandere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:22 | 2012.03.02.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.03. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.