Daugavpilī būs meistaru pilsētiņa

Kā kaļ kalēji, kā no klūgām top grozi vai no māla pikas podi - to visu vienuviet Daugavpilī varēs gan apskatīties, gan līdzdarboties speciāli veidotā meistaru pilsētiņā Daugavpils vēsturiskajā vietā - cietoksnī. Daudzviet Eiropā un arī citās Latvijas pilsētās līdzīgi piedāvājumi tūristiem jau ir, arī Daugavpils tādējādi vēlas sevi pozicionēt kā senu pilsētu ar amatniecības tradīcijām, piesaistīt ceļotājus un atbalstīt pilsētas amata meistarus un to veikumu.

Edgars Vronskis ir Daugavpils kalējs, iet tēva pēdās un, kā pats stāsta, darbojas un šajā amatā meklē un cenšas saglabāt senās kalēju tradīcijas: "Mēģinu izmantot senās metodes, jo tās kalēja darbā ir vislabākās, tieši vectēvu seno noslēpumus. Es pats izmantoju tradicionālās lietas un jau šobrīd spēju piedāvāt lietas, ko var kādos svētkos turpat uz ielas piedāvāt realizēt, piemēram kalt monētas, vēl arī naglas, ko pats veidoju ar Daugavpils pilsētas ģerboni."

Gan kalējs Edgars Vronskis, gan citi Daugavpils amatnieki - pinēji, podnieki un vēl citu amatu lietpratēji - šobrīd darbojas individuāli, taču vēlas, līdzīgi, kā citviet Eiropā, veidot īpašu vietu, kur varētu darboties visi kopā, rādīt savas prasmes, pārdod savus ražojumus un ļaut arī interesentiem iemēģināt savu roku seno amatu aroda jomā, respektīvi veidot amatnieku pilsētiņu. Aarī vieta - vēsturiskais Daugavpils cietoksnis jau šiem mērķiem nolūkota, un tas ir bijis sens Daugavpils amatnieku sapnis, stāsta mākslinieks, Daugavpils amatnieku biedrības vadītājs Valdis Grebežs.

Lai īstenotu savu sapni Daugavpils amatniekiem vēl jāsagaida savas meistaru pilsētiņas vietas - Daugavpils cietokšņa atjaunotne, kas šobrīd pilsētā arī notiek.

Silvija Smagare Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:06 | 2012.03.03.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.04. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.