Uz kopsēdi pulcējas Ēģiptes jaunievēlētā parlamenta palātas

Šodien uz kopsēdi pulcējas Ēģiptes jaunievēlētā parlamenta abas palātas, lai ievēlētu 100 personu lielu komisiju, kurai būs jāsastāda jaunā valsts konstitūcija. Ēģiptes parlamenta vēlēšanas noslēdzās tikai nesen, un tajās pārliecinošu uzvaru guva islāmisti, kuri kontrolē trīs ceturtdaļas parlamenta. Šī un citu iemeslu dēļ jau ir uzplaiksnījušas nesaskaņas par jaunās konstitūcijas iespējamo saturu.

Domājams, ka Ēģiptes parlamenta veidotajā Konstitucionālajā padomē ietilps gan deputāti, gan juristi un citi eksperti. Padomes uzdevums būs aizstāt pamatlikumu, kas bija spēkā gāztā prezidenta Hosni Mubaraka valdīšanas laikā trīs desmitgades.

Par jaunā dokumenta iespējamo saturu jau ir uzplaiksnījušas nesaskaņas starp Ēģiptē valdošo militāro padomi, kura nāca pie varas pēc Mubaraka krišanas, un parlamentu, kas vēlas ierobežot prezidenta pilnvaras. Tā kā militārā hunta joprojām valda, daudziem ir bažas, ka tā centīsies ietekmēt konstitūciju, lai armijai nodrošinātu vairāk varas un neatkarības.

Iedzīvotāju uzticība militārajai valdībai Ēģiptē ir zema. Tādēļ pirms pāris mēnešiem valstī atkal izcēlās protesti. Lielākā Ēģiptes laikraksta Al-Ahram galvenais redaktors Saids al-Lamindi ziņu kanālam „Euronews” norāda, ka valstī militāristi valdījuši gadu desmitiem, un iedzīvotāji no tā ir noguruši: "Ir ļoti grūti pieņemt to, ka atkal valda militārā vara. Mubaraks bija militārists, arī Sadats, tāpat bija Nasers. Ēģiptiešiem militārā vara ir apnikusi, tādēļ viņi to pieņem ļoti nelabprāt."

Garais un sarežģītais Ēģiptes parlamenta vēlēšanu process noslēdzās pirms pāris nedēļām. Pārliecinošu uzvaru guva Musulamaņu brālības Brīvības un taisnīguma partija. Parlamenta augšpalātā tā kontrolē 60% deputātu vietu, bet apakšpalātā vairāk nekā 40%. Abos gadījumos otra plašāk pārstāvētā ir radikālā islāma piekritēju partija „Al Nur”. Abas pārējās sekulārās partijas ieguva daudz mazāk deputātu vietu. Šāda situācija radījusi jautājumus arī par reliģiskās brīvības perspektīvām jaunajā konstitūcijā. Rietumvalstis, lai gan atbalstījušās Arābu pavasari, tomēr paudušas uztraukumu par islāmistu nākšanu pie varas. Taču Saids al-Lamindi bažas par demokrātiskajiem procesiem noraida: "Islāma kustība reģionā ir ļoti izplatīta. Un neaizmirstiet, ka ēģiptieši balsoja par Musulmaņu brālības izveidoto Brīvības un taisnīguma partiju, kurai parlamentā ir vairākums. Mēs nebaidāmies no islāmistu valdīšanas. Par to uztraucas tikai rietumvalstis. Tās mūs brīdina. Mubaraks mēdza teikt - „Vai nu es, vai haoss- Musulmaņu brālība”. Taču mēs nebaidāmies, jo mēs esam musulmaņi. Islāms ir bieds rietumiem, bet ne mums - ēģiptiešiem."

Tostarp ir kļuvis zināms, ka jaunā Ēģiptes prezidenta vēlēšanas notiks maija nogalē.

Par favorītiem gaidāmajās vēlēšanās tiek uzskatīts bijušais Arābu līgas ģenerālsekretārs Amrs Musa un kādreizējais Musulmaņu brālības biedrs Abdelmoneims Abuls Fotuhs.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:45 | 2012.03.03.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.04. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.