BP piekrīt samaksāt kompensācijas par naftas izplūdi Meksika līcī

Britu naftas kompānija BP ir panākusi vienošanos par gandrīz 8 miljardu dolāru lielas kompensācijas izmaksāšanu Meksikas līča naftas noplūdē cietušajiem. Galvenokārt šo summu saņems visvairāk cietušie zvejniecības nozares pārstāvji. Tomēr vienlaicīgi tiek norādīts, ka BP priekšā stāv vēl ilgstošs un finansiāli daudz apjomīgāks tiesas process ar ASV valdību un pašvaldībām.

2010.gada 20.aprīlī uz britu naftas kompānijas BP jeb "British Petroleum"

nomātās naftas ieguves platformas "Deepwater Horizon" Meksikas līcī notika sprādziens un pēc tā Meksikas līcī izplūda nafta. Platforma pēc eksplozijas aizdegās un pēc divām dienām nogrima. Sprādziena brīdī uz platformas atradās 126 strādnieki, no kuriem 115 tika evakuēti, bet 11 gāja bojā.

Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem BP jūnijā izdevās pārgriezt bojāto izvades cauruli un uzsākt darbu pie tās noslēgšanas, un tikai 15.jūlijā pirmoreiz kopš aprīļa beigām pilnībā tika apturēta naftas izplūšana. 2010. gada augusta sākumā BP paziņoja, ka tai izdevies veiksmīgi pabeigt naftas dziļurbuma galīgās slēgšanas procedūru. Naftas izplūde nodarīja milzu ekoloģisko postu Meksikas līča ūdeņiem un piekrastei.

Divus gadus pēc šīs katastrofas Lielbritānijas naftas kompānija BP ir panākusi vienošanos par 7,8 miljardu ASV dolāru lielu kompensāciju izmaksāšanu par nodarīto kaitējumu. Šī summa tiks izmaksāta no 20 miljardu lielā fonda, kuru kompānija izveidoja katastrofas seku likvidēšanai. Lielāko daļu no kompensācijām saņems aptuveni 100 000 zvejnieku, kuri pēc naftas noplūdes vai nu cieta milzīgus zaudējumus, vai arī zaudēja darbu. Tāpat kompensācijas pienāksies naftas izplūdes seku likvidētājiem, kuriem radušās veselības problēmas, kā arī citām privātpersonām. Vienošanos, ko BP ir panākusi ar pieprasītājiem, vēl ir jāapstiprina ASV tiesai. Šim procesam bija jāsākas jau šīs nedēļas nogalē, taču tagad tas atlikts uz nenoteiktu laiku. Kā paziņojuši tiesas pārstāvji, pēc panāktās vienošanās pusēm ir jādod iespēja pārskatīt savas pozīcijas.

BP vēl ir jāpanāk vienošanās par kompensācijām ar ASV valdību un pašvaldībām un citu Meksikas līča piekrastes valstu valdībām un pašvaldībām. Eksperti prognozē, ka šo prasību apjoms varētu sasniegt vairākus desmitus miljardu dolāru un tiesas process varētu ilgt pat vairākus gadus. Tas tāpēc, ka BP centīsies lielu daļu no zaudējumiem novirzīt uz saviem apakšuzņēmējiem Transocean un Halliburton, kuri vainojami urbuma nekvalitatīvā cementēšanā un brīdinājumu zīmju neizvietošanā, kas varēja palīdzēt izvairīties no šīs katastrofas. No saviem apakšuzņēmējiem BP jau ir atguvusi aptuveni 5 miljardus dolārus, taču kopējās katastrofas izmaksas joprojām tā arī nav iespējams aprēķināt, taču tās var sasniegt gandrīz 40 miljardus dolāru.

Uģis Lībietis Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:27 | 2012.03.03.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.04. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.