Sarkanā Krusta pārstāvjus joprojām nelaiž Sīrijas Homsas pilsētā,

Starptautiskā Sarkanā Krusta pārstāvjiem joprojām nav iespējams piekļūt nemieru pārņemtajai Sīrijas Homsas pilsētai. Lai arī varas iestādes paziņojušas, ka ir nepieciešams atbrīvoties no iespējamo kaujinieku izveidotajiem slēpņiem, cilvēktiesību aktīvisti un opozicionāri uzskata, ka varas iestādes patiesībā cenšas slēpt pastrādāto noziegumu apjomu. Arī ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns norādījis, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jāuzņemas daļa vainas par to, ka šādi notikumi Sīrijā ir bijuši iespējami.

Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja ieradusies nemieru pārņemtajā Homsas pilsētā Sīrijā, lai klātienē novērtētu situāciju un noskaidrotu nepieciešamās humānās palīdzības apjomus pilsētas iedzīvotājiem. Kā paziņojuši Sarkanā Krusta pārstāvji, Sīrijas varas iestādes līdz šim nav devušas atļauju palīdzības piegādāšanai. Arī septiņu automašīnu kolonna ar palīdzības sūtījumu vakar tika apturēta pirms iebraukšanas Homsā un Sarkanā Krusta vadītājs šādu rīcību ir nosaucis par nepieņemamu, jo iedzīvotājiem, kuri palīdzību ir gaidījuši nedēļām ilgi, šāda iespēja kārtējo reizi tiek liegta.

Sīrijas opozīcijas pārstāvji izteikuši bažas, ka drošības spēki nākotnē tikai pastiprinās Homsas ielenkumu, lai pilnībā apspiestu jebkādu pretestību valdošajam režīmam. Tāpat tiek norādīts, ka, aizkavējot Sarkanā Krusta un Sarkanā pusmēness pārstāvju ierašanos pilsētā Sīrijas varas iestādes patiesībā cenšas noslēpt Homsas iedzīvotāju masu slepkavību un citu noziegumu pēdas. Runa esot par masveida vīriešu aizturēšanu un viņu izvietošanu īpaši izveidotos aizturēšanas centros. Taču Sīrijas varas iestādes norāda, ka ieiešana pilsētā ir aizturēta, jo ir nepieciešams atbrīvoties no iespējamām kaujinieku lamatām un slēpņiem.

Kā intervijā britu raidsabiedrībai BBC norādījis pirms dažām nedēļām Sīrijā ievainotais žurnālists Pols Konrojs, kuru no ielenktās pilsētas izveda vietējie iedzīvotāji, par spīti tam, ka viņš ir atspoguļojis vairākus karus, Sīrijā notikušais ir nepieredzēta vardarbība. Pēc viņa vārdiem Baba Amr rajonā nav kādu konkrētu mērķu, bet vienkārši tiek īstenota sistemātiska civiliedzīvotāju slepkavošana. Viņš izteicis bažas, ka Homsa drīz varētu pārvērsties par nākamo Ruandu vai Srebreņicu, kur tika īstenots genocīds pret vietējiem iedzīvotājiem. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka nevienam īsti nav skaidrs, cik daudz civiliedzīvotāju joprojām atrodas pilsētā un cik daudz to ir bijuši spiesti pamest.

Vakar savā uzrunā ANO ģenerālajai asamblejai, arī ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns pauda pārliecību, ka starptautiskā sabiedrība nav pildījusi savus pienākumus un ar savu bezdarbību ir iedrošinājusi Sīrijas līderus īstenot represijas pret saviem iedzīvotājiem, kā arī pamudinājusi daļu no miermīlīgās opozīcijas ķerties pie ieročiem. Pēc viņa vārdiem ir pienācis laiks starptautiskajai sabiedrībai sākt runāt vienā balsī.

Bet tikmēr Sīrijas varas iestādes nodevušas Rietumvalstu pārstāvjiem divu nogalināto žurnālistu - Marijas Kolvinas un Remī Ošlika - mirstīgās atliekas. Sagaidāms, ka tuvākajā laikā abu korespondentu pīšļi tiks nogādāti Francijā.

Uģis Lībietis Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:26 | 2012.03.03.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.04. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.