Krievijas prezidenta vēlēšanās fiksēti pārkāpumi

Krievijā šodien notiek prezidenta vēlēšanas, kurās uz valsts vadītāja posteni pretendē pieci kandidāti. Vislielākās izredzes uzvarēt ir pašreizējam premjerministram Vladimiram Putinam. Kā paziņojusi centrālā vēlēšanu komisija, dienas pirmajā pusē fiksēta nepieredzēti liela vēlētāju aktivitāte. Tā ir lielāka nekā pagājušā gada decembra parlamenta vēlēšanās, kā arī augstāka nekā 2008. gada prezidenta vēlēšanās. Taču arī šoreiz jau pirmajās balsošanas stundās saņemta virkne ziņojumu par dažādiem pārkāpumiem.

Krievijas Centrālā Vēlēšanu komisija paziņojusi, ka vēlētāju aktivitāte šodien notiekošajās prezidenta vēlēšanās rīta stundās ir rekordaugsta. Līdz 10. no rīta pēc vietējā laika bija nobalsojuši jau nedaudz vairāk kā 15% balsstiesīgo.

Daļā no Krievijas teritorijas balsošana jau noslēgusies un pašlaik ir sākusies balsu skaitīšana Kamčatkā, Čukotkā, Magadanas apgabalā un Kuriļu salās. Visos šajos reģionos vēlētāju aktivitāte bijusi diezgan augsta - no 55%-77% vēlētāju. Bet dažos Čukotkas ciemos pat fiksēta 100% dalība.

Dienas pirmajā pusē nobalsojuši arī gandrīz visi prezidenta amata kandidāti, izņemot par favorītu uzskatīto premjerministru Vladimiru Putinu. Komunistu līderis Genādijs Zjuganovs izmantojis iespēju un paziņojis par dažādiem pārkāpumiem, par kuriem tiek ziņots no visas Krievijas. Savukārt Liberāldemorkātu līderis Vladimirs Žirinovskis kritizējis balsošanas kabīnes, kurās visi varot redzēt, par ko vēlētāji balso. Vienlaicīgi viņš paudis cerību, ka vēlēšanas būs godīgas un caurskatāmas, bet rīt visiem būs labs garastāvoklis.

Tomēr vienlaicīgi jau saņemtas pirmās ziņas par pārkāpumiem balsošanas kārtībā. Kā savā mājas lapā ziņo laikraksts "Novaja Gazeta", nopietni pārkāpumi konstatēti Stroginas rajonā Maskavā, kur uz kādu no iecirkņiem ar autobusiem atvests aptuveni pusotrs tūkstotis balsotāju. Šis iecirknis jau pēc decembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām iekļuva tā dēvētajā melnajā sarakstā, taču vēlēšanu komisijas vadība uz novērotāju iebildumiem pagaidām nereaģē. Tieši tāpēc Komunistiskās partijas deputāts un viens no novērotājiem Valērijs Raškins ir vērsies pie ģenerālprokurora un Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja, pieprasot izmeklēt notikušo. Par pārkāpumiem visā Krievijā stāsta Valērijs Raškins:

"Ir ziņas gan par neeksistējošiem vēlēšanu iecirkņiem, par vēlētāju uzpirkšanu par labu Putinam, maksājot tūkstoš rubļus katram, tāpat ir novērota iedzīvotāju masveida vešana ar autobusiem uz iecirkņiem - pat pa pusotram tūkstotim cilvēku vienlaicīgi -, kā arī atkārtotas balsošanas. Mūsu novērotāji vairākus pārkāpējus ir notvēruši aiz rokas un sastādījuši aktus. Tāpēc es ar saviem deputāta iesniegumiem prasu nekavējoties rīkoties."

Tāpat "Novaja Gazeta" ziņo, ka atsevišķos iecirkņos vēlēšanu komisijas ir atteikušās reģistrēt vairākus Mihaila Prohorova novērotājus un viņi ir spiesti darboties kā partijas "Jabloko" pārstāvji. "Jabloko" pārstāvji arī norāda, ka viens no novērotājiem ir izraidīts no vēlēšanu iecirkņa, jo nav atbilstoši nostājies himnas izpildīšanas laikā. Savukārt vienā no Maskavas iecirkņiem balsošana vispār ir apturēta kāda nopietna pārkāpuma dēļ, taču pagaidām nav tieši zināms, kāds tieši ir bijis šis pārkāpums.

Vēl viens aspekts, kas pēdējās dienās izraisījis īpaši lielu ažiotāžu ir izziņas, kas ļauj balsot ārpus savas deklarētās dzīvesvietas. Daudzviet valstī šīs izziņas ir beigušās, tāpēc pastāv bažas, ka vēlēšanu komisijas visas izziņas varētu nereģistrēt un cilvēki varētu balsot atkārtoti. Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Vladimirs Čurovs gan apgalvo, ka šāda krāpšanās nav iespējama un tiks pētīts, kāpēc šādu izziņu ir pietrūcis.

Tikmēr interneta portāls Gazeta.ru ziņo, ka Bolotnajas laukumā esot novēroti vismaz 100 autobusi no dažādiem Krievijas reģioniem, kuri izvadājot gados jaunus vēlētājus pa dažādiem vēlēšanu iecirkņiem, kur viņi var balsot tieši īpašo izziņu dēļ. Savukārt vēl

Uģis Lībietis Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:37 | 2012.03.04.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.