Pēc vēlēšanām notiks akcijas gan Putina atbalstam, gan pret viņu

Gan tūlīt pēc Krievijas prezidenta vēlēšanām, gan turpmākajās dienās Krievijas galvaspilsētā Maskavā un citās pilsētās notiks dažādas akcijas gan Vladimira Putina atbalstam, gan pret viņu vērstās. Vladimira Putina pārstāvji norāda, ka opozīcijas akciju organizēšana vēl pirms vēlēšanām ir absurda, savukārt opozicionāri uzsver, ka cīnās par valstī trūkstošo vienlīdzību un godīgumu.

Dienas laikā Krievijas masu saziņas līdzekļi un neatkarīgās novērotāju organizācijas ziņoja par simtiem autobusu, kas ieradušies Maskavas centrā no Krievijas reģioniem. Tika uzskatīts, ka ar šo autobusu palīdzību cilvēki tiek vesti uz atkārtotu balsošanu. Taču pēcpusdienā Kremlim lojālās jauniešu kustības "Naši" pārstāvji informēja, ka patiesībā ar autobusiem pilsētā ir ieradušies kustības aktīvisti, kuru uzdevums esot nepieļaut provokācijas un situācijas destabilizēšanos galvaspilsētā.

Kā intervijā interneta portālam newsru.com norādījusi "Naši" aktīviste Marija Kisļicina, jaunieši no šodienas līdz pat 12. martam organizēšot diennakts ielu un laukumu novērošanu, lai novērstu provokācijas. Jau vēlēšanu dienā ielās iziešot līdz pat 20 000 Kremlim lojālo aktīvistu, lai paustu atbalstu Vladimiram Putinam.

Iepriekš jau ziņots, ka kopumā vēlēšanu dienā un pirmdien Maskavā plānoti 26 dažādi mītiņi Vladimira Putina atbalstam. Savas protesta akcijas, iespējams, sarīkos arī pastāvošā režīma pretinieki, tāpēc Maskavā sapulcināts milzīgs skaits policistu, arī no reģioniem. Internetā parādījušies vairāki sabiedrisko aktīvistu aicinājumi nepieļaut šo protestu pārvēršanos vardarbīgās sadursmēs.

Tomēr kā dienas laikā norādīja premjerministra Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, ir grūti saprast, pret ko varētu tikt rīkotas šīs opozīcijas protesta akcijas:

"Putina štābs ir gatavs visam, taču mēs orientējamies uz uzvaru pirmajā kārtā. Centīsimies tomēr nebūt paradoksu valsts. Mūsu valstī sāk organizēt protesta akcijas pret to, kas vēl vispār nav noticis. Tās ir pilnīgas muļķības. Ja ir personas nevainības prezumpcija, tad būtu jābūt arī vēlēšanu leģitimitātes prezumpcijai. Es uzskatu, ka vēlēšanas būs leģitīmas."

Acīmredzot, Peskovs šeit runāja par rīt gaidāmo protesta akciju Puškina laukumā, kura ar Maskavas varas iestādēm tika saskaņota jau vairākas dienas pirms vēlēšanām. Žurnālists un viens no 5. martā gaidāmās protesta akcijas organizatoriem Sergejs Parhomenko radiostacijas "Eho Moskvi" ēterā skaidroja, kāpēc tieši šāda akcija tiek plānota un pret ko tieši opozicionāri gatavojas protestēt. Turpina Sergejs Parhomenko:

"Jūs man prasīsiet, kā tas ir iespējams: vēlēšanas vēl nav notikušas, bet protesta akcijas jau gatavojas. Pret ko jūs protestēsiet? Es Jums atbildēšu. Vēlēšanas ir vienlīdzības apliecinājums. Vēlēšanās jebkuram pilsonim vai nu individuāli vai ar partijas palīdzību ir iespējas piedāvāt savu kandidatūru arī uz augstāko valsts posteni, kā arī vienlīdzīgi par to cīnīties. Nekas tāds Krievijā pašlaik nenotiek. Nekāda vienlīdzība nepastāv! Ja nav vienlīdzības, nav arī taisnīguma. Cīņa par godīgām vēlēšanām ir cīņa par taisnīgumu."

Taču ne visi opozīcijas aktīvisti ir sajūsmā par rīt gaidāmās protesta akcijas izvēlēto vietu. Tā, piemēram, nacionālboļševiku līderis Eduards Ļimonovs uzskata, ka labāk būtu bijis protesta akciju rīkot pie centrālās Vēlēšanu komisijas. Ļimonovs arī uzskata, ka piekāpšanās varas iestādēm ir signāls par to, ka daudziem opozīcijas līderiem tuvojas viņu noriets.

Tomēr citi eksperti prognozē, ka protesta akcijas varētu būt tiešām apjomīgas. Un vislielākā nozīme būs tam, cik daudz neapmierināto būs Krievijas lielākajās pilsētās - Maskavā un Sanktpēterburgā.

Uģis Lībietis Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:20 | 2012.03.04.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.