Eiropas īsziņas, 5. marts

Latvijā šogad janvārī salīdzinājumā ar šo pašu mēnesi pērn bijis prāvākais ražotājcenu pieaugums Eiropas Savienībā. Saskaņā ar "Eurostat" datiem Latvijā ražotājcenas šajā laikposmā paaugstinātas par desmit procentiem. Otrais un trešais straujākais pieaugums bijis Lietuvā un Kiprā, bet vismazāk ražotājcenas pieaugušas Slovēnijā, Slovākijā un Maltā.

Pēdējā laika notikumi eiro zonā tikai pastiprina Latvijas kā investīcijām pozitīvas valsts tēlu. Tā, komentējot starptautiskās kredītreitingu aģentūras "Standard & Poor''s" lēmumu pazemināt Grieķijas reitingu, atzinis Latvijas finanšu ministrs Andris Vilks. Viņaprāt, Grieķijas reitinga pazemināšana līdz "selektīvai maksātnespējai" būtiski neietekmē finanšu tirgu, jo to dalībnieki jau lielā mērā tam bija gatavi. Pirms nedēļas "Standard & Poor''s" pazemināja Grieķijas reitingu, ņemot vērā Grieķijas vienošanos ar tās parāda vērtspapīru turētājiem par parāda samazināšanu.

Horvātijas tiesa piespriedusi kādai studentei 70 latu (LV naudā rēķinot) sodanaudu par Eiropas Savienības karoga noraušanu no Splitas mērijas ēkas. Šādi sieviete protestējusi pret valsts gaidāmo iestāšanos Eiropas Savienībā. 21 gadu vecā studente atzīta par vainīgu "sabiedriskās kārtības traucēšanā". Plānots, ka Horvātija Eiropas Savienībai pievienosies 13.gada jūlijā, taču jau gadiem ilgi pie valdības ēkām līdzās Horvātijas karogam plīvo arī Eiropas Savienības karogi.

Šonedēļ Briselē par godu 20 gadiem kopš Padomju Savienības sabrukuma tiek organizēta diskusija "Dzīve pēc Padomju Savienības". Konference pulcēs bijušās padomju paaudzes pārstāvjus no politiķu, ekonomistu un akadēmiķu vidus, lai novērtētu 20 atjaunošanas gadus un spriestu par jaunajiem Eiropas Savienības pārbaudījumiem. Konferencē ievadvārdus teiks Eiropas Parlamenta Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Žozefs Dauls un Roberta Šūmaņa fonda prezidents Žans Dominiks Džuliāni. Pirmo konferences daļu "20 atjaunošanas gadi: tautas, robežas, cilvēki, kultūras, bijušā padomju bloka identitātes un mūsdienu ietekme" vadīs Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Ungārija nākamgad nezaudēs ne centa no tai pieejamajiem Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, paziņojis Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans. Brisele rosinājusi iesaldēt teju 500 miljonus eiro no līdzekļiem, ko 2013.gadā paredzēts izmaksāt Ungārijai, lai piespiestu Budapeštu samazināt pārlieku lielo budžeta deficītu. Ja Brisele tiešām iesaldētu Ungārijai paredzētos līdzekļus, tā būtu pirmā reize, kad Eiropas Komisija īstenotu šādu lēmumu. Komisija vairākkārt mudinājusi Ungāriju samazināt budžeta deficītu un kritizējusi valsts nespēju īstenot pieprasītos pasākumus. Turpretī Orbans skaidro, ka pārlieku lielais Ungārijas budžeta deficīts veidojies iepriekšējo valdību laikā.

Vācijas ārlietu ministrs Gvido Vestervelle nācis klajā ar aicinājumu ieviest tieši vēlēta Eiropas Savienības prezidenta institūciju, kā arī izstrādāt Eiropas Savienības konstitūciju, kas tiktu apstiprināta referendumā. Tāpat Vācijas ārlietu ministrs ierosina izveidot divpalātu parlamentu, kura apakšpalātu veidotu vēlēti priekšstāvji, bet augšpalātu - nacionālo valdību vadītāji. Lai gan Vestervelle nav minējis konkrētus termiņus šādu reformu īstenošanai, viņš norādījis: "Ja vēlamies kaut ko paveikt nākotnē, mums jāsāk jau tagad."

Valsts augu aizsardzības dienests uzvarējis Eiropas Savienības izsludinātā konkursā par iespēju īstenot mērķsadarbības projektu Ukrainā. Sākot no gada vidus, dienests konsultēs Ukrainas Valsts veterinārā un fitosanitārā dienesta darbiniekus augu aizsardzības jautājumos. Pirmie projekta darbi plānoti šā gada vasarā, un kopējais projektam paredzētais Eiropas Savienības finansējums ir 840 tūkstoši latu. Aktivitātes mērķis ir uzlabot Ukrainas dienesta spējas efektīvi aizsargāt valsti pret kaitīgajiem organismiem. Tas palīdzēs garantēt augu un augu produktu fitosanitāro atbilstību, tos eksportējot uz Eiropas Savienības valstīm.

2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.04. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.