Par spīti selektīvo abortu aizliegumam Eiropā, Lielbritānijā tos veic

Selektīvie aborti, kad vecāki izlemj no bērniņa attiekties viņa dzimuma dēļ, daudzās Āzijas valstīs ir izplatīti. Kaut gan Eiropā tas ir aizliegts, britu žurnālisti atklājuši, ka Apvienotajā Karalistē veikt abortu tikai tāpēc, ka gaidāmā bērna dzimums neatbilst vecāku vēlmēm, ir iespējams. Turklāt, tas notiek diezgan bieži.

Preses izdevums "The Daily Telegraph" mājas lapā publicējis vairākus video, kuros parādīts, ka ārsti Lielbritānijā piekrīt veikt abortus, pat tad, kad grūtniece atklāj - bērniņš nav vēlams tikai viņa dzimuma dēļ. Lūk, kāds fragments no eksperimenta.

Dakteris - No kurienes jūs esat?

Grūtniece - No Londonas.

Dakteris - Ai, tas nav godīgi. Jūs ziniet, ka tā ir tāda kā sieviešu dzimuma bērna slepkavība, ne tā?

Grūtniece - Vai mēs nevaram uzrakstīt citu iemeslu? Es tiešām nevēlos šo grūtniecību.

Dakteris - Tas tiesa, jo šis nebūtu labs iemesls.

Grūtniece - Vai jūs varēsiet uzrakstīt?

Dakteris - Jā, es uzrakstīšu, ka jūs esat pārāk jauna grūtniecībai.

Grūtniece - Jā, tā būs labi.

Eksperimentā iesaistītā grūtniece dakterim iepriekš pastāstīja, ka Francijā veikusi asinsanalīzes, noskaidrojot gaidāmā bērna hromosomu sastāvu. Viņa ļoti vēlas dēlu, taču analīzes atklāja, ka viņa ir stāvoklī ar meitenīti.

Lielbritānijas Veselības ministrs Endrjū Lenslijs, uzzinot to, ka selektīvie aborti valstī notiek, pauda sašutumu, sakot, ka tas ir nelegāli un morāli nepareizi. Eksperimentā nofilmētie video ir iesniegti policijā.

Latvijā netiek veikti selektīvie aborti, stāsta ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Ieva Baidekalna. Likums mūsu valstī paredz, ka abortu drīkst veikt līdz 12. grūtniecības nedēļai, taču, pie mums nav tādu iekārtu, kas augļa dzimumu var noteikt tik agrīnā stadijā. To iespējams izdarīt tikai dažās Eiropas valstīs.

Pārsvarā selektīvas grūtniecības iemesli Eiropā ir līdzīgi, piemēram, ģimenē jau ir vairākas meitas, un vecāki vēlas sagaidīt dēlu, taču tas neizdodas. Lai cīnītos pret selektīvajiem abortiem, jau pagājušā gada vidū Eiropas līmenī tika apspriesta iespēja pārstāt veikt ultrasonogrāfiju grūtniecēm. Šāda iecere jaunajos vecākos radīja neapmierinātību, viņi uzsvēra - no visiem tiem, kas vēlas noskaidrot mazuļa dzimumu, tikai neliela daļa domā par selektīvā aborta iespējām, pārējiem tas atrisina daudz praktisku jautājumu, piemēram, jau laikus ir iespējams iegādāties atbilstošas krāsa drēbītes.

Selektīvie aborti īpaši izplatīti ir Azerbaidžanā, Albānija, Armēnijā un Gruzijā. Šajās valstīs attiecībā pret 100 meitenēm ir 112 zēnu. Kā galveno iemeslu eksperti min dzimumu stereotipus un kultūras tradīciju mantojumu. Visnopietnāk šī problēma skārusi Āzijas valstis - Ķīnu, Taizemi un Indiju. Tomēr riska zonā ir arī tādas Eiropas valstis kā Zviedrija un Lielbritānija, kurās ir liels musulmaņu īpatsvars. Eksperti pauž bažas, ka šāda veida aborti var izjaukt dzimumu līdzsvaru, līdz ar to radot bažas par starptautisko drošību. Tāpat arī selektīvās sieviešu dzimuma slepkavības jau tuvākajā laikā varētu samazināt dzimstību.

Aļona Zandere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:31 | 2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.