Biznesa īsziņas, 5. marts

Kažokādu ražotāja "Grobiņa" akcionāri nolēmuši dividendes no pērn gūtās peļņas nemaksāt. Paredzēts, ka pērn nopelnītos 166 tūkstošus latu ieguldīs uzņēmuma attīstībā. Jau ziņojām, ka bezpeļņas pieauguma pagājušajā gadā kāpuši arī "Grobiņas" ieņēmumi. Apgrozīt izdevies 2,4 miljonus latu jeb par 23% vairāk.

Ziepju un vannas kosmētikas ražotāja "Stenders" apjomus Baltkrievijā ir ietekmējusi kaimiņvalstī esošā ekonomiskā krīze. Apjomu kritums pagaidām nav izteikts skaitļos, bet tas samazinājies ievērojami. Kā aģentūrai BNS atzina "Stenders" pārstāvji, tad apjomu kritumu ietekmējusi arī specifiskā Baltkrievijas politika, kas iejaucas uzņēmējdarbībā. Taču neskatoties uz apjomu samazinājumu, "Stenders" no Baltkrievijas tirgus aiziet negrasās.

Latvijā audzēto ābolu vēl pietiks līdz marta beigām, to paziņojusi Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte. Programmas "Skolas auglis" ietvaros ābolu audzētāji arī var justies apmierināti par ābolu iepirkumu cenu, kas ir aptuveni 35 santīmi kilogramā. Salīdzinājumā ar 2010. gadu augļkoki Latvijā ir pārziemojuši labi gan pagājušajā, gan šajā ziemā, kas savukārt varētu nozīmēt labu ražu šogad.

Lietuvā un Igaunijā ir spēcīgs vietējo piena pārstrādātāju protekcionisms, to atzinis "Trikātas siera" valdes priekšsēdētājs Raimonds Freimanis. "Trikātas siers" savu produkciju galvenokārt eksportē uz Krieviju, Vāciju un Somiju un sarunas par eksporta paplašināšanu risina arī ar Skandināvijas valstīm, tajā pašā laikā iekļūt Lietuvas vai Igaunijas lielveikalos šobrīd ir praktiski nereāli. Gan tirgotāji, gan patērētāji aizstāv savu ražotāju intereses un tirgus protekcionisms ir gan oficiāls, gan neoficiāls. *

Metālapstrādes uzņēmums "Severstaļlat" pagājušajā gadā ir sasniedzis jaunu metālapstrādes rekordu. Metālapstrādes apjoms ir pieaudzis līdz 220 tūkstošiem tonnu, bet konsolidētais pārdošanas apjoms līdz 300 tūkstošiem tonnu. Pārdošanas rādītāji ir pieauguši pateicoties augstākas pievienotās vērtības produktiem, turklāt pērn par 10% palielinājies uzņēmuma eksports. Latvijā pārdoti tikai 11% no kopējā produkcijas apjoma.

"Latvijas pasts" ir gatavs darbam brīvās konkurences tirgū, tā atzinis pasta valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs. Viņaprāt no pasta monopola nekas daudz vairs nav palicis pāri, jo paku piegādēs "Latvijas pasts" jau sen konkurē ar kurjerdienestiem, bet vēstules piegādāt sākuši arī citi uzņēmumi. Atgādinām, ka pasta pakalpojumu tirgus Latvijā tiks liberalizēts nākamā gada 1. janvārī.

Bet, lai saasinātu konkurenci pasta sūtījumu piegādēs, eksprespasta pakalpojumu sniedzējs "DPD Latvija" šomēnes uzsāks sūtījumu piegādi arī sestdienās. "DPD Latvija" paredz, ka sestdienas piegādes kļūs pieprasītas, jo aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāju iepērkas internetā. Kā liecina "DPD Latvija" darbinieku novērojumi, jau tagad liela daļa klientu vēlētos savas pakas saņemt brīvdienās.

Telemetrijas ierīces, kuras uzrauga saldumu un citu našķu tirdzniecības automātus, varētu kļūt par uzņēmuma "Vendon" panākumu atslēgu Eiropā. SIA "Vendon" izstrādātā ierīce spēj kvalitatīvi uzraudzīt tirdzniecības automātus, veicinot to efektīvāku apkalpošanu, kā arī reģistrējot ienākumu apjomu. Izmantojot "Vendon" telemetrijas ierīci, automātu apkalpošanas izmaksas var samazināt pat par 30%.

Lielveikalu ķēdes "Prisma" apgrozījums Latvijā pagājušajā gadā ir pieaudzis par 27%. Ja 2010. gadā ieņēmumi pārsniedza 13 miljonus latu, tad pērn šie rādītāji pieauguši par vairāk nekā trim miljoniem latu, pārsniedzot 17 miljonu latu robežu. Ieņēmumu pieaugums skaidrojams ar lielāku pircēju skaitu, jo "Prisma" atklājusi jaunu hipermārketu Imantā. Šogad arī paredzēts palielināt lielo veikalu īpatsvaru, uzceļot tirdzniecības centru Pļavniekos.

2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.