Baidoties no jauna kara Tuvajos Austrumos, ASV cenšas nomierināt Izraēlu

Baidoties par jauna kara izcelšanos Tuvajos Austrumos, ASV cenšas nomierināt Izraēlu. Telaviva arvien vairāk runā par vienpusēju bruņotu uzbrukumu Irānas kodolobjektiem. Taču rietumvalstis uzskata, ka tā būtu pārsteidzīga rīcība, kā sekas būtu neparedzamas. ASV un Izraēlas līderi šodien tiekas Vašingtonā, lai censtos panākt kopēju nostāju Irānas kodolprogrammas jautājumā.

Irānai turpinot attīstīt savu kodolprogrammu, Izraēlas retorika pret Teherānu kļūst arvien asāka. Tā vairākkārt paziņojusi - ja starptautiskajai sabiedrībai neizdosies iegrožot Irānas kodolambīcijas, tad Izraēla var izšķirties par bruņotu uzbrukumu. Kā zināms, rietumvalstis Teherānu tur aizdomās par mēģinājumiem izstrādāt kodolieročus, bet pati Irāna apgalvo, ka kodolprogramma ir miermīlīga un domāta tikai un vienīgi civiliem mērķiem.

Šodien Vašingtonā tiek rīkotas ASV prezidenta Baraka Obamas (attēlā) un Izraēlas premjera Benjamina Netanjahu sarunas. Tās koncentrēsies tieši uz Irānu. Vašingtona un Telaviva centīsies vienoties par kopēju nostāju šajā jautājumā.

Vēl svētdien uzrunājot ASV pro-Izraēlas lobija organizācijas Aipac konferenci Obama brīdināja, ka runas par karu ne tikai apdraud starptautisko drošību, bet īstenībā Irānas režīmam nāk par labu. To dēļ ir cēlušās naftas cenas, kas savukārt nozīmē vairāk ieņēmumu Irānai, un līdz ar to vairāk līdzekļu savas kodolprogrammas finansēšanai. ASV prezidents norādīja, ka Teherāna ir starptautiski izolēta, un tā ir iespēja noregulēt situāciju sarunu ceļā:

"Izraēlas, Amerikas un pasaules drošības un miera labad, tagad nav īstais laiks draudīgiem paziņojumiem. Tagad ir nepieciešams palielināt diplomātisko spiedienu pret Irānu, un stiprināt plašo starptautisko koalīciju, ko mēs esam radījuši."

Tajā pašā laikā Baraks Obama norādīja, ka Vašingtonas mērķis ir piespiest Irānu atteikties no mērķa iegūt kodolieročus, un viņš nekavēsies izmantot bruņotu spēku, lai aizsargātu ASV un tās intereses.

Šajā pašā konferencē uzstājās arī Izraēlas prezidents Šimons Peress, kurš Irānu raksturoja kā ļaunu, nežēlīgu un korumpētu režīmu, kas rada draudus visai pasaulei. Taču Telaviva ir gatava bruņota konflikta iespējamībai, atkārtoti uzsvēra Peress:

"Miers vienmēr ir mūsu pirmā izvēle. Bet, ja mēs būsim spiesti doties karā, ticiet man, mēs uzvarēsim!"

Kā norāda analītiķi, ASV un Izraēlas atšķirīgie viedokļi par attiecībām ar Irānu slēpjas arī tajā, ka abām valstīm Teherānas kodolprogrammas jautājumā ir atšķirīgas "sarkanās līnijas". ASV "sarkanā līnija" ir pati atombumba. Kā norādīja Baraks Obama, gan Vašingtona, gan Telaviva uzskata, ka Irānai vēl nav kodolieroču. Izraēlas "sarkanā līnija" ir citāda un tā var tikt pārkāpta daudz ātrāk. Izraēlas "sarkanā līnija" var tikt pārkāpta, kad Irānai būs pietiekami bagātināti urāna krājumi, lai varētu sākt domāt par atombumbas taisīšanu.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:38 | 2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.06. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.