ES institūcijas kavējas ar oficiālu reakciju par Krievijas prezidenta vēlēšanām

Kamēr Rietumos aicina izvērtēt Krievijas vēlēšanu rezultātu godīgumu, Krievijai draudzīgās valstis sūta apsveikuma vārdus Vladimiram Putinam un cer uz ciešāku sadarbību arī turpmāk. Eiropas Savienības institūcijas pagaidām ar oficiālu reakciju uz vēlēšanu rezultātu kavējas, kamēr atsevišķi politiķu pauduši asu kritiku.

Tas, ka Krievijas prezidenta vēlēšanās atkal uzvarējis līdzšinējais premjerministrs Vladimirs Putins, Rietumos īpašu pārsteigumu nav izraisījis. Kā norāda analītiķi, daudz lielāks izbrīns būtu tad, ja negaidīti vēlēšanām būtu nepieciešama otrā kārta, jo Putins nebūtu savācis vairākumu balsu.

Rietumu medijus, īpaši interneta mājas lapas, šorīt pārlidojusi ne tikai ziņa par pašu balsojuma rezultātu, bet arī par opozīcijas protestiem un neatkarīgās domnīcas "Golos" paziņojumu, ka rezultāti ir viltoti. Arī vairāku valstu valdības nav slēpušas savu piesardzību, par Krievijas vēlēšanu iznākuma godīgumu.

Lielbritānijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka ar interesi gaida Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas un Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja ziņojumu par vēlēšanu rezultāta derīgumu, piebilstot, ka Krievijai kā Eiropas Padomes loceklei ir pienākums atbalstīt demokrātiskās normas un standartus.

Eiropas Savienības institūciju vadītāji pagaidām oficiālu reakciju uz Krievijas prezidenta vēlēšanām nav izplatījuši. Bijušais Beļģijas premjerministrs un Eiropas Parlamenta liberāļu grupas vadītājs Gijs Verhovstads šorīt izplatījis ziņojumu, kurā pasusts, ka vēlēšanu iznākums Krievijā ir iedzinis pēdējo naglu Krievijas demokrātijas zārkā. Lūk, fragments no Verhovstada paziņojuma: "Notikušais nav pārsteigums. Šo izrādi Kremlis ir vadījis jau daudzus gadus, lai nodrošinātu nepārtrauktu varas saikni ar Putina režīmu. Lai arī mēs varam apbrīnot un iedvesmoties no demonstrācijām un pilsoniskajiem protestiem pēc tikpat iestudētajām Valsts domes vēlēšanām aizvadītā gada decembrī, skumjā patiesība ir tāda, ka Kremlis joprojām noliedz Krievijas pilsoņus konstitucionāli garantētas tiesības uz brīvām un taisnīgām vēlēšanām."

Tikmēr Vladimiru Putinu ar uzvaru sveikušas Krievijai draudzīgās valstis. Ķīnas Prezidents Hu Dziņtao nosūtījis ziņu, kurā teikts, ka Ķīna respektē Krievijas cilvēku izvēli un cer, ka Krievija saglabās sociālo stabilitāti un ekonomisko attīstību un spēlēs arvien lielāku lomu starptautiskajās attiecībās. Ķīnas ziņu oficiālā aģentūra paudusi, ka Putina uzvara vēl vairāk nostiprinās jau tā spēcīgās attiecības starp pasaulē lielāko enerģijas patērētāju Ķīnu un tās kaimiņieni - pasaulē lielāko enerģijas ražotāju Krieviju.

Apsveikuma vārdi uz Krieviju aizceļojuši arī no Venecuēlas prezidenta Ugo Čavesa, kurš paziņojumā norādījis, ka abas valstis padziļinās stratēģiskās saiknes. Čavess vēlējis veiksmi Putinam un nosaucis to par dzinējspēku abu valstu attiecībās.

Ina Strazdiņa Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:41 | 2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.