EDSO: Krievijā apstākļi tika radīti par labu vienam kandidātam - Putinam

Krievijas prezidenta vēlēšanu kampaņa tika organizēta par labu līdzšinējam premjerministram Vladimiram Putinam, tā paziņojuši neatkarīgie vēlēšanu novērotāji, aicinot Krievijas valdību nekavējoši rūpīgi izmeklēt šos pārmetumus. Kritiski pēc šā novērotāju slēdziena reaģējusi arī Eiropas Savienība un virkne Rietumu politiķu. Taču pagaidām neviena no organizācijām nav paudusi, ka ar Putinu nesadarbosies un nav aicinājusi arī rīkot atkārtotas vēlēšanas.

Lai arī visi Krievijas prezidenta amata kandidāti varēja brīvi izvērst kampaņu, tomēr jau sākotnēji bija redzamas problēmas, un galu galā Krievijas prezidenta vēlēšanu kampaņa tika organizēta par labu līdzšinējam premjerministram Vladimiram Putinam, tā secinājuši Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāji. Turpina Eiropas Padomes novērotāju pārstāvis Tonijs Koks: "Lai arī visiem kandidātiem bija pieeja medijiem, tomēr premjerministram Putinam tika sniegtas acīm redzamas priekšrocības nokļūt mediju lapās. Viņa atbalstam tika mobilizēti valsts līdzekļi. Visu vēlēšanu procesu pavadīja protesti pret negodīgiem rezultātiem, kuri cēlās jau kopš aizvadītā gada decembra Valsts domes vēlēšanām."

Novērotāji aicinājuši Krievijas valdību rūpīgi izmeklēt šīs apsūdzības. Tikmēr Eiropas Savienības augstā ārlietu pārstāve Ketrina Eštone, reaģējot uz šiem slēdzieniem, mudināja Krieviju reaģēt uz "trūkumiem'', tomēr rīkot atkārtotas vēlēšanas neaicina. Turpina Eštones pārstāve Maija Kocijančiča: "Mēs piekrītam starptautisko novērotāju bažām un mudinām Krieviju novērst šos trūkumus. Taču Eiropas Savienība izsaka gatavību sadarboties ar jauno Krievijas prezidentu un jauno valdību īpaši atbalstot Krievijas modernizācijas plānus, kuriem ir nepieciešamas gan politiskās, gan ekonomiskās reformas. Un Eiropas Savienība cer, ka Krievijas prezidents ir gatavs tās risināt dialogā ar Krievijas iedzīvotājiem un pilsonisko sabiedrību."

Nožēlu par to, ka kandidātiem nav bijis vienāda pieeja medijiem un šaubas par rezultātu patiesumu paudis arī Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs. Par Krievijas prezidenta vēlēšanu rezultātiem piesardzīgi šodien izteicies arī NATO ģenerālsekretārs Anders Fogs Rasmusens: "Vēlēšanu rezultāti vēl nav galīgi apstiprināti. Es ņemu vērā arī tās bažas, ko paudusi Eiropas Drošības sadarbības organizācija un Eiropas Padomes vēlēšanu novērotāji. Tas, ko esmu vērojis līdzšinējos ziņojumos, ir, ka esošā vara Krievijā turpināsies, un es ceru, ka līdz ar to pozitīvs dialogs un savstarpēja sadarbība, kā mēs vienojāmies NATO un Krievijas samitā Lisabonā 2010. gada novembrī."

Daudz asāki savos izteikumos ir bijuši politiķi. Bijušais Beļģijas premjerministrs un Eiropas Parlamenta liberāļu grupas vadītājs Gijs Verhovstads, kurš izplatījis paziņojumu, ka vēlēšanu iznākums Krievijā ir iedzinis pēdējo naglu Krievijas demokrātijas zārkā.

Svētdien aizvadītajās Krievijas prezidenta vēlēšanās rezultāti liecina, ka pārliecinoši uzvarēja Vladimirs Putins, iegūstot vairāk nekā 60 procentu balsu, otrajā vietā atstājot komunistu līderi Genādiju Zjuganovu, bet trešajā - miljardieri Mihailu Prohorovu.

Ina Strazdiņa Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:11 | 2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.06. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.