Eksperti: Lēmumu par pāreju uz latviešu valodu visos bērnudārzos nedrīkst sasteigt

Pēc izglītības ministra uzklausīšanas, valdību veidojošās partijas šodien lūdza Izglītības un zinātnes ministriju rīkot diskusiju par bērnudārzu izglītību tikai latviešu valodā. Jau esam stāstījuši, ka Nacionālā apvienība rosināja, lai latviešu un krievu bērni mācītos vienā bērnudārzā. Līdzīgu uzskatu drīz vien pēc referenduma pauda arī citu Saeimas partiju deputāti. Izglītības eksperti uzskata, ka šādu lēmumu nevajadzētu sasteigt un stāsta, ka jau tagad bērnudārzos nav problēmu ar latviešu valodu.

Jaunolaines bērnudārzā "Magonīte" dienas pirmajā pusē ierasto nodarbību vietā ir koncerts, kurā vairākas grupiņas, kopā klausoties, skatoties un līdzi darbojoties, iepazīst apkārtējo pasauli. Bērnudārzā "Magonīte" ir gan latviešu, gan krievu grupiņas. Toties svētku svinēšana un kopīgie pasākumi notiek visiem kopā, tāpat kā šis koncerts divās valodās.

Jaunolaines bērnudārzā latviešu valodu krievu grupiņās apgūst īpašās nodarbībās, latviski ar bērniem runā arī vingrošanā, mūzikā mācās latviešu dziesmas. Nacionālā apvienība piedāvā turpmāk bērnudārzos ieviest tikai latviešu valodu kā sarunu un mācību valodu. Pēc apvienības deputātes Vinetas Poriņas domām, tas būtu labs solis sabiedrības saliedēšanai.

Citās domās ir Saskaņas centra līderis Nils Ušakovs. Arī lielākā daļa ar izglītību saistītie cilvēki atzinuši - bērnudārzu latviskošanu nevajag sasteigt. Jaunolaines bērnudārza "Magonīte" vadītāja Jeļena Kalviša stāsta, ka pāriet tikai uz latviešu valodu pie viņiem nebūs grūtību, jo pedagogi ir sagatavoti. Tomēr pārejas laiks ir vajadzīgs vecākiem.

Pakāpeniskumu atbalsta arī izglītības ministra padomniece Liesma Ose. Bez tam vecāki jau pamazām priekšroku dodot latviešu bērnudārziem, un Ose atsaucas uz Izglītības ministrijas datiem par mācību valodu Latvijas bērnudārzos.

Daudzviet Latvijā jau tagad vecākiem nav izvēles, kādas valodas bērnudārzā savu bērnu sūtīt, jo novadā ir, piemēram, tikai viens - latviešu dārziņš. Savukārt Rīgā apmēram puse dārziņu strādā krievu valodā. Ieviešot visos bērnudārzos latviešu valodu, visvairāk pūles prasīšot pedagogu sagatavošana, uzsver galvaspilsētas izglītības pārvaldē, jo pagaidām, kaut likums prasa, ne visi audzinātāji var strādāt latviski.

Dace Krejere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:22 | 2012.03.05.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.06. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.