Eiropas īsziņas, 6. marts

Vairāku desmitu miljardu eiro atšķirības plānotajos Spānijas valsts izdevumos ir nopietna novirzīšanās no budžeta mērķa sasniegšanas, paziņojis Eiropas Savienības ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns. Sākotnēji tika paredzēts, ka Spānijas budžeta deficīts 2011.gadā būs 6% no iekšzemes kopprodukta, taču tas palielinājies līdz 8,5%, valsts izdevumiem par 90 miljardiem eiro pārsniedzot ienākumus. Rēns pieprasījis Spānijai sniegt skaidrību par pašreizējo situāciju un gaida atbildi.

Jau trešo mēnesi pēc kārtas uzlabojusies investoru pārliecība eirozonā, liecina tirgus izpētes uzņēmuma "Sentix" aptaujas rezultāti. Eirozonas investoru pārliecības indekss martā palielinājās līdz mīnus 8 punktiem, salīdzinot ar mīnus 11 punktiem februārī un mīnus 21 punktu janvārī. Eksperti gan prognozē, ka investoru pārliecības indekss šomēnes varētu pieaugt līdz mīnus pieciem punktiem.

Latvijā sieviešu īpatsvars lielāko biržā kotēto uzņēmumu valdēs ir teju 26%, tas ir otrs labākais rādītājs Eiropas Savienības valstu vidū. Šajā ziņā mūsu valsti apsteidz tikai Somija, bet trešā ir Zviedrija. Vissliktākie rādītāji ir Maltā un Kiprā - šajās zemēs biržas uzņēmumu valdēs sieviešu īpatsvars ir tikai attiecīgi 3 un 4%.

Vairāki Latvijas pārstāvji ievēlēti par Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmijas īstenajiem locekļiem. Akadēmijas svinīgās plenārsēdes laikā Zalcburgā, Austrijā, par akadēmijas īstenajiem locekļiem ievēlēta Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš, Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs un operdziedātāja Elīna Garanča. Eiropas Zinātņu un mākslu akadēmija ir starptautiska un starpdisciplināra organizācija, tās pamatdarbība ir saistīta ar Eiropas jautājumiem. Tajā ir 1400 biedru, tostarp Romas pāvests Benedikts XVI.

Banku noguldījumi Eiropas Centrālajā bankā sasnieguši jaunu rekordu. Tas noticis tikai dažas dienas pēc tam, kad Eiropas Centrālā banka bankās iepludināja vairāk nekā pustriljonu eiro, lai mazinātu spriedzi kredītu tirgos. Daļa analītiķu uzskata, ka noguldījumu pieaugums Eiropas Centrālajā bankā varētu liecināt par iespējamu saspīlējumu finanšu tirgos, jo noguldītajiem līdzekļiem procentu likme ir 0,25%. Tas ir krietni mazāk par starpbanku tirgū pieejamo likmi.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sanāksmē Prāgā paudis atbalstu vīzu režīma liberalizācijai un padziļinātai brīvai tirdzniecībai starp ES un Austrumu partnerības valstīm. Rinkēvičs uzsvēra, ka ir nepieciešama tālāka virzība jautājumos par vīzu atvieglojumiem un padziļinātās brīvās tirdzniecības līgumiem ar tām. Latvija īpaši augstu novērtē Moldovas un Gruzijas apņēmību īstenot reformas un sasniegto progresu sarunās par asociācijas līgumu, vīzu dialogā, kā arī par Brīvās tirdzniecības līgumu.

Vācijas valdība nešaubās, ka parlamentā izdosies nodrošināt divu trešdaļu vairākumu ES fiskālās disciplīnas līguma ratifikācijai, atzinis Vācijas valdības pārstāvis. Lai līgums tiktu ratificēts, tas jāatbalsta divām trešdaļām Bundestāga un Bundesrāta deputātu, jo tas saistīts ar izmaiņām valsts pamatlikumā. Eiropas fiskālās disciplīnas līgums stāsies spēkā, kad to būs ratificējušas vismaz 12 eirozonas dalībvalstis, kas plānots līdz 2013.gada 1.janvārim.

Latvija vērtējama kā „slaists" Eiropas ārpolitikā. Tas secināts Eiropas Ārlietu padomes pētījumā par Eiropas ārpolitikas tendencēm. 40 eksperti Eiropas dalībvalstu ārpolitiku vērtēja pēc dažādiem kritērijiem, un dalībvalstis dažādos iedalītas trīs kategorijās - "līderi", "atbalstītāji" vai "slaisti". Par slaistiem pētījumā tiek dēvētas valstis, kuras nespēj atbalstīt Eiropas realizētās politikas vai pat tās traucē un bloķē. Latvija četros jautājumos nodēvēta par "slaistu" un nevienā par "līderi". Igaunija un Lietuva ir novērtētas augstāk, bet kā līderi visbiežāk minēta Vācija, Francija un Lielbritānija.

2012.03.06.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.05. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.