Nelielus plūdus prognozē marta nogalē

Glābēji šogad modri uzrauga Latvijas upes un pagaidām prognozē nelielus plūdus marta nogalē. Savukārt Pļaviņu pašvaldība cer, ka plūdu sirēnas nebūs jādarbina, tomēr bažas pastāv, jo jau izveidojies vižņu sadambējums. Tāpat pašvaldība šogad izmantos jaunas metodes plūdu risku noteikšanā. Hidrologi skaidro, ka šobrīd plūdu situāciju nosaka tikai meteoroloģiskie apstākļi, jo sniega pienesums būs pavisam neliels un ledus biezums ir pārsvarā pat zem normas, kas ir labvēlīgi faktori, lai ūdenslīmenis nebūtu augsts.

Plūdu sezonas riska zonas kā ierasts ir Pierīga, Daugavas un Lielupes baseins. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Vilis Students norāda, ka šobrīd pārsteidzīgus secinājumus glābēji neizdara, jo pēdējos divus gadus laika apstākļi pavasarī ir bijuši līdzīgi. Taču vienā gadā nācās evakuēt vairāk nekā 100 cilvēku, bet pērn tikai četrus. Tādēļ glābējiem, mājsaimniecībām un pašvaldībām tomēr jābūt pilnībā sagatavotiem visiem plūdu scenārijiem.

Glābšanas dienests aicina iedzīvotājus arī pašus būt vērīgiem, apzināties plūdu risku un iegaumēt tālruni 112. Arī plūdu apdraudētās pašvaldības jau ir darba gatavībā. Pļaviņu novada pašvaldības vadītāja Gunta Žilde stāsta, ka šogad Pļaviņu HES plāno izvietot pat kameras, lai savlaicīgi fiksētu kritiskas situācijas ledus iešanā Daugavā. Aiviekstes un Daugavas krastos applūstošo teritoriju uzskaitē ir 80 mājsaimniecību un aptuveni 320 iedzīvotāju. Pašvaldības policija jau izsniedz iedzīvotājiem brīdinājumus par iespējamiem plūdiem.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Kurpniece gan norāda, ka šogad sniega sega ir krietni mazāka kā citus gadus, tāpēc lieliem plūdiem nevajadzētu būt. Arī ledus biezums šobrīd lielākoties ir zem normas - Daugavā 30 līdz 50 centimetru, bet Gaujā un Lielupē - pie 40 centimetriem.

Par gatavību pavasara plūdu periodam pašvaldības atskaitīsies 9.martā kopīgā sanāksmē Pļaviņās, kur tiksies 13 pašvaldības, policija, glābēji un citas atbildīgās iestādes.

Sintija Ambote Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:29 | 2012.03.06.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.06. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.