Islandē tiesas priekšā stājies bijušais premjerministrs Geirs Hārde

Bijušais Islandes premjerministrs Geirs Hārde pirmdien stājās tiesas priekšā, un viņš ir apsūdzēts par banku sektora sabrukuma izraisīšanu 2008.gadā. Viņa lietu skata īpaša tiesa - "Landsdomur". Tā tika izveidota pirms vairāk nekā 100 gadiem un paredzēta, lai izvērtētu esošo un bijušo ministru darbu. Geira Hārdes lieta ir pirmā šīs tiesas vēsturē, iepriekš to nav nācies izmantot.

Hārde par Islandes valdības vadītāju kļuva 2006. gadā, taču jau pēc trīs gadiem viņam nācās atkāpties. 2008. gada nogalē finanšu krīzes un miljardiem dolāru lielu parādu dēļ trīs lielākās Islandes bankas nonāca bankrota priekšā. Vienas nedēļas laikā valsts tās nacionalizēja. Šo banku bankrota dēļ cieta arī Islandes attiecības ar Lielbritāniju un Nīderlandi, kuru pilsoņi noguldījumos zaudēja miljardiem eiro. Abas valstis pieprasījušas kompensēt šos zaudējumus, taču Islandes pilsoņi referendumos jau divas reizes noraidījuši šādus plānus, tādēļ strīds joprojām nav atrisināts.

Geirs Hārde ir apsūdzēts par nolaidību, ka, būdams premjers, nenodrošināja aizsargpasākumus, lai novērstu trīs banku sabrukumu, kas Islandē izraisīja iepriekš nepieredzētu finanšu krīzi. Jāpiebilst, ka īpaša komisija par līdzvainīgiem bija atzinusi vēl četras Islandes bijušās augsta ranga amatpersonas, taču Islandes parlamenta deputāti nolēma, ka tiesai jānodod vienīgi bijušais premjers. Tādēļ Hārde, kurš sevi neatzīst par vainīgu, apsūdzības uzskata par „politisku vajāšanu”, tās nodēvējot par absurdām. Uzrunājot tiesnešus, bijušais premjers paziņoja, ka apsūdzībām nav pamata, un, sākoties krīzei, viņš darījis tikai to, ko uzskatījis par labāko savai valstij. 60 gadu vecais Hārde arī norādīja, kopš pret viņu tika sākta tiesvedība, šī ir pirmā reize, kad viņam ir dota iespēja atbildēt uz jautājumiem saistībā ar lietu.

Tikmēr Islandes sabiedrības viedoklis par prāvu ir dalīts. Daļa ir nostājušies bijušā premjera pusē. Tie uzskata, ka apsūdzības ir nepamatotas, jo krīze bija globāla un viņš to nevarēja novērst, un Hārde tiek padarīts par grēkāzi. Citi tomēr norāda, ka pēc finanšu krīzes augstām amatpersonām ir jāuzņemas atbildība sabiedrības priekšā.

Hārdes lietas izskatīšana īpašajā tiesā ilgs līdz nākamās nedēļas vidum. Sprieduma pasludināšanas datums gan vēl nav zināms, tiesnešu kolēģija to varētu paziņot pēc mēneša, pusotra. Ja bijušais Islandes premjers Geirs Hārde tiks atzīts par vainīgu, viņam draud sods līdz diviem gadiem cietumā.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:34 | 2012.03.06.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.