Tiesā prasa atklāt deputātu - referenduma rosinātāju - vārdus

Tiesā prasa atļauju atklāt deputātu vārdus, kuri rosināja referendumu par otras valsts valodas ieviešanu. Pieteikumu iesniegusi privātpersona Gatis Puriņš, kurš ir "Vienotības" biedrs. Prasības iesniedzējs uzskata, ka vēlētājiem ir tiesības zināt, kādus likumprojektus kuri deputāti atbalsta. Savukārt Satversmes grozījumu atbalstīšana par otru valsts valodu, viņaprāt, ir pielīdzināma citām likumdošanas iniciatīvām.

Deputātiem ir jāatskaitās saviem vēlētājiem par paveikto, lai nākamajās vēlēšanās cilvēki var izdarīt motivētāku izvēli. Tā uzskata prasības iesniedzējs Gatis Puriņš. Viņaprāt, izmaiņas Satversmē arī ir likumdošanas iniciatīva un tāpēc nav nekāda pamata slēpt to deputātu vārdus, kuri parakstījās par krievu valodas referenduma rosināšanu. Gatis Puriņš uzsver, ka pieteikumu tiesā iesniedzis kā privātpersona, nevis "Vienotības" biedrs. Viņa prasību Adminstratīvā tiesa ir pieņēmusi un lietu ir ierosinājusi. Pašlaik tiesas datums nav zināms.

Tomēr Puriņš nav vienīgais, kuram interesē deputātu vārdi. Pagājušā gada nogalē Centrālajā vēlēšanu komisijā ar lūgumu atklāt deputātus, kuri parakstījās par referendumu, vērsās Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Kā stāsta CVK pārstāve Kristīne Bērziņa - atklāt deputātu vārdus, pēc komisijas domām, liedz Satversmē paredzētās pilsoņu tiesības, kā arī datu aizsardzības likums. Tas parakstu datu bāzi ļauj izmantot tikai nolūkā, lai noteiktu vēlētāju skaitu, kuri parakstījušies.

Līdz šim vienīgais deputāts, kurš publiski nav slēpis piedalīšanos parakstu vākšanā, ir Nikolajs Kabanovs. Saeimas komisija lēma, ka, parakstoties par krievu kā otro valsts valodu, Kabanovs nav ievērojis svinīgo solījumu un pārkāpis deputāta ētikas kodeksu. Pats Kabanovs toreiz pauda pārliecību, ka rīkojies savu vēlētāju interesēs.

Drīz pēc Kabanova rīcības vērtēšanas platformā "Manabalss" tika ierosināta parakstu vākšana, lai noteiktu juridisko atbildību par Saeimas deputāta zvēresta laušanu. Pašlaik par šo iniciatīvu ir savāktas gandrīz 14 tūkstoš balsis. Lai iniciatīva nonāktu Saeimā, pietiek ar desmit tūkstošiem.

Dace Krejere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:57 | 2012.03.06.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.06. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.