Korupcija ES joprojām ir problēma

Saskaņā ar "Eirobarometra" pētījumu, Eiropas Savienības valstīs korupcija joprojām ir vērā ņemama problēma, un tās izplatība iepriekšējo trīs gadu laikā varētu būt pieaugusi. Pētījuma dati liecina, ka korupcija pastāv visos pārvaldes līmeņos. Astoņi procenti aptaujāto minējuši, ka iepriekšējā gada laikā no viņiem prasīts vai sagaidīts kukulis.

"Ar nožēlu jāatzīst, ka praktiskās sekmes Eiropas Savienībā apkarojot korupciju, joprojām nav apmierinošas. Cik reizes mēs jau esam teikuši, ka ir pēdējais laiks rīkoties? Eiropas iedzīvotāji sagaida, ka dalībvalstu valdības veiks izšķirošus pasākumus." Tā pēc iepazīšanās ar "Eirobarometra" pētījumu, bargi norādīja Eiropas komisāre iekšlietu jomā Sesīlija Malmstrēma. Korupcijas raksturs un apmēri Eiropas Savienības dalībvalstīs ir dažādi. Aptuveni 70% Eiropas iedzīvotāji domā, ka korupcija nav novēršama un ka tā pastāvējusi vienmēr, savukārt divas trešdaļas uzskata, ka korupcija iederas viņu valstī pastāvošajā uzņēmējdarbības kultūrā.

"Eirobarometra" pētījums nav vienīgais, kas norāda, ka korupcija nemazinās. Korupcijas ik gadu radītie zaudējumi Eiropas Savienībā aprēķināti aptuveni 120 miljardu eiro apmērā. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Korupcijas novēršanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece tomēr atradusi "Eirobarometra" pētījumā pozitīvas tendences.

Pagājušā gada vasarā Eiropas Komisija pieņēma tiesību aktu kopumu pretkorupcijas jautājumos, aicinot visās attiecīgajās ES politikas jomās noteiktāk vērsties pret korupciju. Komisija drīzumā plāno jaunus ierosinājumus dalībvalstīm, piemēram, par noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju un publiskā iepirkuma noteikumu reformu. Diāna Kurpniece stāsta, ka parasti nozagto naudu atgūt ir ļoti grūti.

Jāpiebilst, ka "Eirobarometra" pētījums pērnā gada rudenī tika veikts visās 27 ES dalībvalstīs. Vērošoties pēc palīdzības korupcijas gadījumā, Eiropas iedzīvotāji visvairāk uzticētos policijai un tiesu sistēmai, bet vismazāk - politiķiem.

Dace Stirāne Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:47 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.