Dzelzceļa avārijas vietā Naujenes pagastā notiek piesārņojuma likvidācija

Šobrīd Kraujā, vietā, kur šī gada sākumā no sliedēm nogāja un apgāzās 16 kravas vilciena cisternas un augsnē izlija teju divi simti tonnu ķīmisko vielu, rit augsnes virskārtas noņemšana, kā arī grunts un gruntsūdeņu attīrīšana. Situācija piesārņotajā vietā uzlabojas, saka vides speciālisti. Tuvākajā laikā kļūs arī zināmi pēdējo ņemto gaisa, ūdens un augsnes paraugu analīžu dati.

Divi mēneši pagājuši kopš iespaidīgās dzelzceļa avārijas Naujenes pagastā, netālu no Kraujas ciema, kad no sliedēm noskrēja 17 cisternas un 16 apgāzās. Tad no piecām cisternām noplūda gandrīz divi simti tonnu naftas produktu un videi kaitīgu ķīmisku vielu. Apkārtnē bija jūtama smaka, bet saārdītā teritorija ap dzelzceļu liecināja par avārijas vērienīgumu.

Šobrīd situācija krasi atšķiras no tās, kāda tā bija 9.janvāra rītā, atzīst Daugavpils reģionālās vides pārvaldes direktore Dace Tabūne - Zučika. Viņa nemitīgi seko situācijai un šobrīd rāda, kā uz beigām rit piesārņojuma likvidācija.

Šobrīd liela piesārņojuma daļa jau ir savākta, stāsta Daugavpils reģionālās vides pārvaldes vadītāja, izvestas ap divtūkstoš tonnas piesārņotās augsnes un savāktas aptuveni 35- 38 tonnas tehniskā šķīdinātāja, diennaktī tehnikai no grunts izdodas atsūknēt vidēji kubikmetru piesārņojuma. Tikmēr pašā Kraujas ciemā rit ierasta ikdienas dzīve, būtiskas problēmas, piemēram, ar dzeramo ūdeni un bažām par saindēšanos nav, stāsta šejienieši.

"Mēs ūdeni ikdienā lietojam tikai no ūdensvada, bet ūdensvads nāk no ciemata, tāpēc draudu veselībai nav. Cita runa, kas notiek ar tiem dīķiem un akām, kas atrodas tuvāk dzelzceļam, tur varētu būt problēmas."

Šobrīd ir saņemta viena reāla sūdzība par peldošiem naftas produktiem akā no aptuveni 2,5 km attālumā no avārijas vietas dzīvojoša iedzīvotāja. Piesārņojums ir, atzīst Veselības inspekcijas Latgales kontroles nodaļas vecākā higiēnas ārste Ludmila Vainiņa. Vides un veselība dienesti situāciju šajā apvidū kontrolē, tiek ņemti paraugi un tieši šo gadījumu nesaista ar avāriju, jo līdz šim piesārņojums akās tieši ap avārijas vietu nav atklāts. Šodien vai rīt kļūs zināmi jaunākie dati par situāciju Kraujā vides jomā, stāsta Daugavpils reģionālās vides pārvaldes direktore Dace Tabūne - Zučika. Situācija avārijas vietā tiks uzraudzīta nemitīgi, īpaši līdz ar siltāku laiku un paliem, tad arī darbs piesārņojuma likvidatoriem būs lielāks. Prognozē vides pārvaldē.

Šobrīd ap avārijas vietu ir noņemts 30 - 50 centimetrus biezs piesārņotās augsnes slānis, kad tas tiks izvests pilnībā, šajā teritorijā tiks uzbērta jauna augsne, tā jau sagatavota, bet vides kontrole šajā vietā vēl turpināsies ilgāku laiku.

Foto: S.Smagare/Latvijas Radio

Silvija Smagare Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    4:13 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.