Turpinās cīņa starp republikāņu kandidātiem ASV prezidente vēlēšanām

Otrdien ASV vienlaikus desmit štatos notika republikāņu priekš vēlēšanas, kuru dēļ šī diena nodēvēta par "super-otrdienu". Par dienas uzvarētāju kļuvis un savas līderpozīcijas nostiprinājis Mits Romnijs, kurš uzvarēja sešos štatos. Taču trīs uzvaras guva arī viņa sīvākais konkurents uz nomināciju novembra ASV prezidenta vēlēšanās Riks Santorums. Tas nozīmē, ka cīņa vēl turpinās.

ASV Republikāņu partijas Lielās jeb Super-otrdienas priekšvēlēšanās, kad balsošana notika desmit štatos, kopumā par uzvarētāju jāatzīst līdzšinējais līderis, bijušais Masačūsetsas gubernators un uzņēmējs Mits Romnijs. No desmit štatiem viņš uzvarēja sešos. Tajā skaitā simboliski svarīgākajā Ohaio, jo līdz šim neviens republikāņu kandidāts nav kļuvis par Baltā nama saimnieku bez uzvaras tajā. Romnijs uzvarēja arī savulaik paša vadītajā Masačūsetsas štatā. Uzrunājot savus atbalstītājus Bostonā, Romnijs pauda pārliecību, ka viņš iegūs Republikāņu partijas nomināciju novembra ASV prezidenta vēlēšanās:

"Šovakar mēs veicam nelielu uzskaiti. Mēs rēķinām delegātu skaitu Republikāņu konventā, un skaitļi izskatās labi. Mēs arī skaitām dienas līdz novembra vēlēšanām, un tas izskatās pat labāk. Ar jūsu lielo atbalstu Masačūsetsā, ar šo uzvaru mēs nokļūsim līdz pat Baltajam Namam."

Romnijs arī izmantoja izdevību veltīt skarbākus vārdus pašreizējam valsts prezidentam Barakam Obama, un solīja viņu nomainīt:

"Man ir vēstījums tiem miljoniem amerikāņu, kuri skatās apkārt un redz tikai darbavietas, ko viņi nevar iegūt, un rēķinus, ko viņi nevar samaksāt. Jūs neesat neveiksminieki. Jums tikai ir prezidents, kas ir jūs pievīlis. Taču mēs to izmainīsim."

Neskatoties uz to, ka Romnijs ir nostiprinājis savas līderpozīcijas, cīņa vēl nebūt nav beigusies. Par otrdienas priekšvēlēšanu īsto uzvarētāju var uzskatīt arī kristīgi konservatīvo Riku Santorumu. Vakar viņš plūca uzvaras laurus trīs štatos, nostiprinot savu otrā numura vietu. Uzrunājot savus atbalstītājus, Santorums norādīja, ka viss vēl ir priekšā:

"Mēs esam guvuši uzvaras visur šajā valstī. Par spīti tam, ka viņi domāja, ka Santorums beidzot ir piebeigts. Taču mēs arvien atgriežamies ar jaunām uzvarām."

Jāpiebilst, ka uzvaru vienā štatā guva arī bijušais Pārstāvju palātas spīkers Ņūts Gingričs.

Republikāņu partijas priekšvēlēšanas vēl ilgs līdz pat jūnijam, un pagaidām vēl nav nobalstos pat pusē no štatiem. Jo vairāk štatos kandidāts uzvar, jo vairāk delegātu viņu atbalstīs Republikāņu partijas nacionālajā konventā augustā, kad tiks izvēlēts kandidāts, kas stāsies pretī Demokrātu partijas Barakam Obamam novembra vēlēšanām. Lai Republikāņu konventā gūtu uzvaru, kandidātam nepieciešams nodrošināt vairāk nekā 1140 delegātu atbalstu. Līdz šim Romnijs ir ieguvis vairāk nekā trešdaļu nepieciešamā skaita, bet Santorums- aptuveni sesto daļu.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:42 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.08. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.