Lībijas austrumu daļa vēlas iegūt autonomu statusu

Gadu pēc revolūcijas sākšanās Lībijā tās austrumu daļa vēlas iegūt autonomu statusu ar galvaspilsētu Bengāzī. Federālas Lībijas atbalstīji uzskata, ka tas ļaus ar naftas atradnēm bagātajiem austrumiem attīstīties, jo gadu desmitiem Muamara Kadafi režīma laikā šis reģions bija atstāts novārtā. Idejas pretinieki tomēr baidās, ka šāds ierosinājums valsti sašķels. Lībijas Pagaidu Nacionālā padome Tripolē pat brīdina, ka nepieciešamības gadījumā ir gatava aizsargāt valsts vienotību arī ar ieročiem.

Bengāzī, kas pērn kļuva par revolūcijas galvaspilsētu sacelšanās laikā pret Muamara Kadafi režīmu, atkal saviļņojusi Lībijas politiskos ūdeņus. Valsts austrumu reģionu cilšu vecākiem un militārie komandieri, tiekoties Bengāzī, ir paziņojuši par vēlmi šai valsts daļai iegūt autonomiju.

Austrumlībijas līderi faktiski vēlas, lai Lībija kļūst par federālu valsti. Tas, starp citu, savā ziņā nozīmētu atgriezties pie saknēm. Kad Lībija ieguva neatkarību 1951. gadā, tā bija federāla monarhija, ko veidoja trīs pavalstis- Kirēnaika, Tripolitānija un Fezāna. Taču 60. gados Lībija kļuva par unitāru valsti karaļa Idrisa valdīšanas laikā, kurš jau desmitgades beigās tika gāzts Kadafi vadītajā apvērsumā.

Šajā gadījumā tiek runāts Kirēnaiku, un pat ir izveidota pavalsts pagaidu padome, ko vada Ahmeds al Zubairs, kas bija prominents politieslodzītais Kadafi režīma laikā. Viņš, starp citu, ir arī jau minētā karaļa Idrisa radinieks. Bengāzī konferencē tika paziņots, ka autonomais reģions vēlas pats savu parlamentu, policiju, tiesas un galvaspilsētu - Bengāzī. Valsts ārlietas tiktu atstātas centrālas valdības ziņā Tripolē.

Federālisma atbalstītāji uzsver, ka tādā veidā Lībija netiks sašķelta, un joprojām būs viena nācija, ar vienu karogu un vienu himnu. Lībijas Nacionālā padome Tripolē šos jaunumus gan nav uzņēmusi ar entuziasmu. Tās priekšsēdētājs Mustafa Abdeldžalils paziņoja, ka valsti nedrīkst dalīt. Viņš mudināja Kirēnaikas līderus uzsākt dialogu un brīdināja, ka joprojām aktīvi uzdarbojas bijušā līdera Kadafi režīma atbalstītāji: "Kā Lībijas Nacionālā pārejas padome mēs esam pārsteigti par šādiem aicinājumiem šķelt Lībiju. Mēs aicinām visus iedzīvotājus atbalstīt starptautiski atzīto un likumīgo padomi."

Trešdien Abdeldžalils kļuva vēl asāks, un paziņoja, ka nepieciešamības gadījumā Nacionālā padome ir gatava aizsargāt Lībijas vienotību arī ar bruņotu spēku.

Lībijas austrumu daļā atrodamas divas trešdaļas valsts naftas krājumu. Neskatoties uz to, Kadafi valdīšanas laikā šis reģions bija atstāts novārtā, un viņš koncentrējas uz Lībijas rietumu daļas un galvaspilsētās Tripoles attīstīšanu. Iespējams, tādēļ reģiona līderi tam vēlas vairāk autonomijas. Tomēr nav izslēgts, tie arī gluži vienkārši vēlas palielināt savu politisko ietekmi. Atbalsts autonomijas idejai nav viennozīmīgs arī iedzīvotāju vidū, arī pašā Bengāzī jau ir notikuši protesti pret šo iniciatīvu.

Gints Amoliņš Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:38 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.08. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.