Skolotāji un bērnudārzu audzinātāji streiko visā Igaunijā

Latvijas Radio korespondente Dace Krejere pabija Igaunijā, kur notiek streiki, prasot algu paaugstinājumu.

Skolotāji un bērnudārzu audzinātāji streiko visā Igaunijā. Arī Valgā. Jau pie ieejas lapiņa laikam vēsta, ka 7. martā bērnudārzs ir slēgts. Eju apkārt bērnudārzam, lai atrastu vismaz kādu, kurš vairāk pastāstītu, kas ir rakstīts uz lapiņas. Tomēr ierastās bērnu kņadas vietā valda klusums un, ieskatoties pa logu, redzu tikai tukšas grupiņu telpas. Vienīgi virtuvē valda dzīvība un pavāres man apstiprina, ka bērnudārzs ir ciet streika dēļ.

Tukša ir arī Valgas vidusskolas skolotāju istaba. Pēc mirkļa gan blakus esošās klases durvīs parādās, kungs, kurš esot Urmass. Viņš stāsta, ka arī Valgas vidusskola šodien streiko un tāpēc viņš pieskatot tos bērnus, kuri tomēr atnākuši uz skolu. Stundu vietā viņi skatās filmas. Urmass arī pastāsta, ka pusdienlaikā visi streikotāji pulcēsies Valgā pie pašvaldības, lai paustu neapmierinātību ar zemajām algām.

Arī Tartu pusdienlaikā pulcējās streikojošie pedagogi no 20 Tartu skolām. Bija atnākuši vairāki simti - ar plakātiem, kas pieprasīja liekākas algas. Kā stāsta protesta dalībnieki pie Igaunijas Izglītības ministrijas, viņi atnākuši, lai skaļi paziņotu savas prasības - lielāku algu un mazāku darba slodzi.

Cits aiz cita Igaunijas skolotāju arodbiedrības pārstāvji, klātesot pāris ministrijas ierēdņiem un protesta dalībniekiem, nolasīja savas prasības: palielināt minimālo skolotāju algu līdz 700 eiro jau šogad. Streika priekšvakarā izglītības ministrs piekrita arodbiedrības prasībām, bet ne pilnībā, solīja tās apmierināt nākamajā gadā, tomēr skolotāji ar to nav mierā.

Protesta akcija norisinās mierīgi un rāmi. Nav ne skaļu saukļu, ne dziedāšanas, ne arī kādi citi skaļi uzmanības pievēršanas paņēmieni. Pusstundas laikā runas ir beigušās. Noslēgumā arodbiedrības pārstāvis nolasa uz vienas lapas apkopotās prasības valdībai, pēc tam to atdod rokās kādam no ministrijas ierēdņiem. Izglītības ministrs pie protestētājiem Tartu tā arī neiznāca. Skolotāji arodbiedrība gan sola vērienīgākus protestus septembrī, ja valdība neizpildīs viņu prasības pilnībā.

Streiks Igaunijā turpināsies arī ceturtdien. Skolotājiem un bērnudārzu audzinātājiem pievienosies sabiedriskā transporta vadītāji. Piemēram, Tallinā rīt kursēs autobusi tikai deviņos maršrutos. Igaunijas valsts prezidents Henriks Ilvess atzina - streiks Igaunijā ir reta parādība, jo igauņi ir pacietīga tauta. Ja tā ir noticis, tas nozīmē, ka kāds savus solījumus nav pildījis un līdz galam kaut ko nav izdarījis.

Dace Krejere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:30 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.08. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.