Uz Saules noticis liels uzliesmojums, iespējama magnētiskā vētra un ziemeļblāzma

Trešdienas naktī uz Saules notika liels uzliesmojums, tā ietekmē turpinās spēcīga kosmiskās radiācijas vētra, bet 8.-9.martā brīžiem iespējama stipra magnētiskā vētra un ziemeļblāzma arī Latvijā, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes sniegtā informācija.

Jaunākais uzliesmojums, kas bija viens no lielākajiem pēdējo gadu laikā, vispirms izraisīja augstfrekvences radiosakaru traucējumus Saules apspīdētajā Zemes pusē, un tie tika novērtēti ar trim ballēm piecu ballu skalā. Vēlāk pamazām pastiprinājās kosmiskās radiācijas vētra, kas trešdienas pēcpusdienā kļuva spēcīga, sasniedzot trešo kategoriju piecu ballu skalā. Protonu vētra turpinās, tā var ietekmēt mākslīgo pavadoņu darbību un sakaru sistēmas Zemes polārajos apgabalos, savukārt paaugstinātu radiācijas devu var saņemt kosmonauti un lielā augstumā lidojošu lidmašīnu pasažieri. Kopā ar 7.marta naktī notikušo uzliesmojumu novērots vainaga masas izvirdums, un no Saules nākošais daļiņu mākonis, ko pārsvarā veido elektroni un protoni, tuvojas Zemei. Mūsu planētu tas var sasniegt ceturtdien.

Spēcīga magnētiskā vētra var izraisīt telekomunikāciju traucējumus, lielākajam riskam ir pakļauti satelīti, bet cilvēku veselību tā neapdraud, jo Zemes magnetosfēra un atmosfēra pasargā no starojuma. Ja magnētiskā vētra kļūs stipra un tās kulminācija būs diennakts tumšajā laikā - 8.marta vakarā vai naktī uz 9.martu - tad arī Latvijā būs iespēja redzēt ziemeļblāzmu.

Pēdējo reizi ziemeļblāzma Latvijā tika manīta 27.februāra vakarā valsts rietumu pusē, bet pagājušajā gadā ziņas par Latvijā novērotiem kāviem tika saņemtas sešās naktīs.

2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.