Sandra Kalniete EP organizēja diskusijas "Dzīve pēc Padomju Savienības"

Ir būtiski saprast, kādēļ sabruka Padomju Savienība, lai varētu veidot Eiropas politiku šodien. Šādi secinājumi izskanējuši šodien diskusijās Eiropas Parlamentā ar nosaukumu "Dzīve pēc Padomju Savienības", kurā izvērtēti divdesmit gadi kopš PSRS sabrukuma. Vairāki runātāji norādīja, ka tagad īpaša ir tās jaunās paaudzes pieredze, kas ir pieredzējusi Padomju Savienības sabrukumu, un tagad veido tālāko Eiropas Savienības politiku. Netika piemirstas arī nesenās prezidenta vēlēšanas Krievijā.

Eiropas Parlamenta deputātei no Lietuvas deputātei Radvilei Morkūnaitei-Mukulienenei ir 28 gadi. Deviņdesmito gadu sākumā, kad sabruka PSRS un lietuvieši stāvēja uz barikādēm, lai sargātu Seimu, viņa vēl bija bērns. Šis fakts iemūžināts arī grāmatā ar foto liecībām no Atmodas gadiem un redzami Radviles draugi, kuri tagad ir izauguši par ārstiem, skolotājiem, arhitektiem un politiķiem, tāpat kā Radvile. Šīs atmiņas un pieredze ir ļoti dzīva, un, kā saka Radvile, pēc divdesmit gadiem tagad noderīga te, Eiropas Parlamentā, kur par Baltijas valstu vēsturi un PSRS sabrukumu joprojām ir jāstāsta un jāskaidro: "Es esmu ļoti laimīga par laiku, kurā piedzimu - ne par agru un ne par vēlu. Es atceros Baltijas ceļu, padomju militāristu agresiju 1991. gadā ,un šīs ir manas bērnības dzīvākās atmiņas. Tās ir veidojušas manu pasaules redzējumu, uzskatus un vērtības, ar kurām es strādāju šodien."

Tas, ka šobrīd Eiropas politiku veido jaunā paaudze, kas piedzīvojusi Padomju Savienības sabrukuma laikus bērnībā un augusi un veidojusies jau neatkarīgās valstīs, ir nozīmīgs fakts, īpaši tādēļ, ka viņi var ļoti labi izskaidrot notikušā sekas rietumu kolēģiem, secina totalitāto noziegumu seku pētnieks, eksperts Jorens Lindblads: "Ir svarīgi šo vēsturi atgādināt, lai tā nekad neatkārtotos. Jebkurš totalitārais režīms un jebkura ideoloģija nozīmēs teroru, nāvi un apcietinājumu. Un mums allaž jāatceras, ka tas var notikt ikvienā valstī un ikvienā sabiedrībā, un mums jāzina, ka komunisma ideoloģija ir ļauna."

Atskatoties uz 20 gadiem kopš Padomju Savienības sabrukuma, diskusijās Eiropas Parlamentā, kuras sarīkojusi deputāte Sandra Kalniete, īpaši analizēja iemeslus, kas izraisīja PSRS krahu, un ko šī pieredze var dot, veidojot šīs dienas Eiropas politiku. Šodien netika piemirstas arī nesen aizvadītās Krievijas prezidenta vēlēšanas un, kā norādīja Zviedrijas deputāts Kristofers Fjellners, ja lielā cīņa pret diktatūru ir uzvarēta, tad aizvien vēl priekšā ir rūpes par demokrātiju Krievijā un Baltkrievijā.

Ina Strazdiņa Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:30 | 2012.03.07.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.08. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.