Eiropas īsziņas, 8. marts

Eiropas Komisija pieprasa Ungārijai mēneša laikā veikt grozījumus divos pretrunīgi vērtētos likumos attiecībā uz datu aizsardzības pārvaldes neatkarību un tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšanu. Jaunākajā strīda epizodē starp Briseli un premjera Viktora Orbana valdību, EK trešdien arī piedraudēja uzsākt tiesas procesu Eiropas Savienības Tiesā pret Ungāriju, ja tā negrozīs minētos likumus. EK arī paziņoja, ka Ungārijas iespējas nodrošināt līdz 20 miljardu eiro aizņēmumu no ES un Starptautiskā Valūtas fonda būs atkarīgas no Budapeštas apņemšanās ievērot demokrātiskos principus, kas atrunāti ES līgumos.

2010. gadā ES valstis Grieķijai pārdeva bruņojumu 1 miljarda eiro vērtībā. Par to liecina Eiropas Padomes dati. Tajā pašā gadā Atēnām tika piešķirta pirmā starptautiskā aizdevuma pakete. Lielākais pārdēvējs bija Francija. Bruņojumu teju 100 miljonu eiro vērtībā Grieķijai pārdeva arī taupības pasākumu lobētājas Nīderlande un Vācija. Neskatoties uz to, ka Grieķija valdība cenšas taupīt kur vien var, Grieķija bruņojumam joprojām tērē milzīgus līdzekļus, jo savu kaimiņvalsti Turciju uztver kā draudu drošībai.

Starptautiskās Gaisa transporta asociācijas ģenerāldirektors Tonijs Tailers aicina ES aizkavēt nodevas noteikšanu par oglekļa dioksīda izmešiem aviācijas nozarē, brīdinot, ka tas var izraisīt tirdzniecības karus.

ES vidēji sieviešu nodarbinātības līmenis ir 63,8%, kas ir par gandrīz 14 procentpunktiem zemāks nekā vīriešu nodarbinātības līmenis, kas sasniedz 77,5%. Par to liecina „Eurostat” dati, kas apkopoti par 2010. gadu. Vismazākais sieviešu nodarbinātības līmenis ir Eiropas dienvidos - Maltā, Itālijā un Grieķijā, bet augstākais - Skandināvijas valstīs. Savukārt Latvija ir vienīgā ES valsts, kur sieviešu un vīriešu nodarbinātība ir vienādā līmenī, bet Lietuva vienīgā bloka zeme, kur sieviešu nodarbinātība ir augstāka nekā vīriešu.

Kreditoru grupa, kuras īpašumā ir gandrīz 40% norakstīšanai paredzēto Grieķijas parādsaistību, trešdien paziņoja, ka piedalīsies obligāciju apmaiņas darījumā, kas ir priekšnosacījums jaunā starptautiskā aizdevuma piešķiršanai Atēnām. 30 kompānijas no privāto investoru komisijas, kas palīdzēja vienoties par šo darījumu, norādīja, ka "stingri atbalsta nesen panāktās vienošanās starp Grieķiju, eirozonu un Starptautisko Valūtas fondu". Šiem investoriem kopumā pieder 81 miljards eiro Grieķijas parādzīmēs. Bankām, apdrošinātājiem un investīciju fondiem, kam pieder Grieķijas emitētās obligācijas, jāizlemj līdz šodienas (ceturtdienas) vakaram, vai tie piekrīt norakstīt pusi no to īpašumā esošo parādzīmju vērtības.

Vācijas lielākais laikraksts "Bild" paziņojis, ka iebilst pret Grieķijas parādsaistību norakstīšanu, jo tā nepalīdzēs uzlabot valsts finansiālo stāvokli ilgtermiņā. Arī šis laikraksts dažiem mēnešiem iegādājās Grieķijas obligācijas 10 tūkstošu eiro vērtībā, taču norakstīšana nozīmēs, ka „Bild” gūs zaudējumus. Laikraksts uzskata, ka parādsaistību norakstīšanas darījums ir krāpniecība un vairāki pieņemtie ekonomikas scenāriji, uz kuriem tas ir balstīts, ir nereāli.

ES vidēji nabadzība vai sociālā atstumtība apdraud 24,5% sieviešu un 22,3% vīriešu. Latvijā nabadzības vai sociālās atstumtības riskam esot pakļauti 38,5% sieviešu, un tas ir trešais augstākais rādītājs kopienā. Vēl augstāks tas ir Rumānijā un Bulgārijā. Bet vismazāk sievietes ir apdraudētas Nīderlandē un Čehijā, Zviedrijā un Somijā.

Eiropas Komisijas veselības un patērētāju aizsardzības komisāram Džonam Dalī ir jāsniedz nepieciešamās garantijas Krievijai, lai netiktu ieviests Latvijā audzēto cūku importa aizliegums. Ar šādu aicinājumu Eiropas Komisijā vērsusies Latvijas Zemkopības ministrija. Ņemot vērā, ka eksporta pārkāpumi Latvijai nav konstatēti, Eiropas Komisijai papildus lūgts nodrošināt, ka importa aizliegums attiecas tikai uz tām kopienas dalībvalstīm, attiecībā uz kurām šāds pārkāpums ir konstatēts.

2012.03.08.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.07. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.