Suitu galvaspilsētā jaunā ražotne rada smaku

Liepājas reģionālās vides pārvalde uzsākusi administratīvo lietvedību pret Alsungas zivju miltu ražotni SIA "Venta FM", kas Kauliņas upē nopludinājusi neattīrītus notekūdeņus. Pēc iedzīvotāju protestiem un sūdzībām par neciešamo smaku, kas izplatījās Alsungas centrā, uzņēmums notekūdeņus upē vairs nepludina. Vides inspektori atklājuši vēl citas nepilnības ražotnē, ko uzņēmuma vadība sola novērst šī mēneša laikā. Jaunuzceltā ražotne Alsungā savu darbību uzsāka tikai pagājušā gada novembrī, bet tā jau nonākusi viedokļu krustugunīs.

Alsungas centrā, izkāpjot no automašīnas, gaisā šoreiz nav jūtama smaka, par kuru stāsta vietējie iedzīvotāji Gunārs, Esmeralda un Igors, taču viņu piedzīvotais atgādina šausmu filmu par beigtām zivīm, kuru smaka izplatās pa visu suitu galvaspilsētu. Savukārt Alsungas iedzīvotājs Jānis Gulbis stāsta, ka pēc rīkotajiem protestiem un sūdzībām izdevies panākt galveno - upītē vairs neietek smakojošais ūdens, tajā pašā laikā viņš domā, ka ražotne uzbūvēta nelikumīgi, jo nav stāstīts, kas te īsti tiks ražots.

No Alsungas būvvaldes vietējie saņēmuši lakonisku atbildi - viss noticis likumīgi. Alsungas novada domes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls uzskata, ka situācija nav īsti normāla. Projekts īstenots novadu reformas laikā, kad lēmumus par šo projektu pieņēma gan Kuldīgas rajona, gan Alsungas novada būvvalde. Tikmēr bijušais pagasta padomes priekšsēdētājs Gunārs Bloks uzskata, ka pašvaldības galvenais uzdevums bija radīt Alsungā jaunas darba vietas. Ražotnē pašlaik strādā 14 cilvēki, 11 no tiem ir Alsungas iedzīvotāji.

Problēmas jānovērš patiešām būs, tā pēc veiktās pārbaudes atzīst Liepājas reģionālās vides pārvaldes direktores vietnieks Roberts Bērziņš. Viņš skaidro, ka B kategorijas ražotnei sabiedriskā apspriešana nav bijusi obligāta prasība.

Ierosināta administratīvā lietvedība pret "Venta FM" par neattīrītu notekūdeņu novadīšanu vidē. Šobrīd jau neviens vairs nevar izmērīt, cik daudz smakojošā ūdens ieplūdis līkumotajā Kauliņas upē. Uzņēmuma direktors Jānis Zoldners nenoliedz, ka pieļautas kļūdas. Kamēr tika regulētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas sākotnējā projektā pat nebija paredzētas, netīrais ūdens ieplūda upē. Pēdējo divu nedēļu laikā atsevišķi trūkumi jau novērsti, stāsta uzņēmuma vadītājs. Zivju smaka ražotnes apkārtnē ir jūtama, taču daudz mazāk nekā agrāk.

Šodien vides inspektori sola veikt Alsungas attīrīšanas iekārtās ieplūstošo notekūdeņu mērījumus. Pagaidām pamata runāt par uzņēmuma slēgšanu neesot, spriež vides inspektors.

"Venta FM" notekūdeņi pašlaik daļēji nonāk vietējās Alsungas attīrīšanas iekārtās, savukārt pārējais tiek vests uz Vērgali, un tas uzņēmumam rada papildus izmaksas.

Alsungas zivju miltu ražotne sāka darboties pagājušā gada novembrī. Kopējās projekta izmaksas ir aptuveni 3 miljoni latu, daļa Eiropas Savienības līdzfinansējums. No Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumiem atvestos pārpalikumus Alsungā pārstrādā zivju miltos un eļļā, ko "Venta FM" eksportē uz Dāniju.

Foto: I.Ozola/LR

Inga Ozola Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    5:24 | 2012.03.08.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.09. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.