Top likums par Brīvības pieminekli un Brāļu kapiem

Varētu tapt atsevišķu likums par Brīvības pieminekli un Brāļu kapiem. Ja Saeima to pieņems, valstij būs jāsniedz sistemātisks atbalsts abi vēsturisko objektu uzturēšanai un restaurācijai. Līdz šim lielākās rūpēs gulas uz Rīgas pilsētas un sabiedrisko organizāciju pleciem. Valsts šogad Brāļu kapu restaurācijai atvēlēja tikai 25 tūkstošus. Kā uzsver kultūras pieminekļu sargātāji - Brīvības piemineklis un Brāļu kapi ir kļuvuši par valsts simboliem un valstij ir jāuzņemas arī atbildība, tāpēc īpašs likums ir ļoti nepieciešams.

Rīgas Brāļu Kapu ansambļa ainaviskais plānojums sasaucas ar līdzīgām piemiņas vietām citviet Eiropā, bet unikāli un tikai mums raksturīgi šie kapi ir ar savu saturu un tēlu sistēmu. Šai ziņā MA profesors, mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis Kārļa Zāles veikumu vērtē kā ģeniālu. Pēc Spārīša domām brāļu kapi aicina aizdomāties par mūsu valsts radīšanas cenu:

Spārītis

Brīvības cīnītāju pēcteču pienākums ir izrādīt cieņu, pienācīgi rūpējoties par Brāļu kapiem. Tomēr līdz šim tas noticis kampaņveidīgi, vairāk pēc sabiedrisko organizāciju iniciatīvas. Abi vēsturiskie objekti ir Rīgas pilsētas aprūpē un kā stāsta pieminekļu aģentūras pārstāvis Guntis Gailītis valsts šogad Brāļu kapu restaurēšanai atvēlējusi tikai 25 tūkstošus.

Gailītis

Pēc Rīgas pieminekļu aģentūras aprēķiniem Brāļu kapu restaurācijai ir vajadzīgi 7 miljoni latu. Ja tiks pieņemts īpašais likums tad Brāļu kapiem būs noteikta kultūrvēsturiskā vērtība. Tas liktu valstij maksāt savu artavu un sistemātiskāk rūpēties par abu pieminekļu saglabāšanu. Valsts pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis

Dambis

Iniciatīva par abu pieminekļu īpašo likumu Saeimas gaiteņos jau cilāta divus gadus. Nu par to interesi izrādījusi Nacionālā apvienība, kas sola strādāt pie šī likuma. Ja pieņems likumu par Brāļu kapiem un Brīvības pieminekli, būs arī īpaši kārtības noteikumi un bargāki sodi par kaitnieciskām un cieņu aizskarošām darbībām to pakājē.

Dace Krejere Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    3:11 | 2012.03.08.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.09. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.