Grieķija un Eiropas Savienība saspringti gaida privāto kreditoru lēmumu

Grieķija un Eiropas Savienība šodien saspringti gaida privāto kreditoru lēmumu par to, vai atlaist parādu krīzes nomocītajai valstij. Tā ir daļa no Grieķijas glābšanas plāna, par ko vienojušies starptautiskie aizdevēji. Bez privāto kreditoru līdzdalības Grieķija nevarēs saņemt nākamo aizdevuma daļu. Atēnas gaidīs galīgo vārdu līdz vakaram.

Grieķijas kopējais parāds, proti nauda, ko tā būs saņēmusi no starptautiskajiem aizdevējiem, sasniedz ap 350 miljardu eiro. Gandrīz pusi no šīs iespaidīgās summas privātie kreditori - finanšu institūcijas, bankas, uzņēmumi - ir piekrituši atlaist, rēķinoties ar milzīgiem zaudējumiem. Šāds lēmums pieņemts pēc visu iesaistīto pušu ilgām un smagām diskusijām Briselē un Atēnās. Tagad ir pienācis pēdējais brīdis, kad privātajiem kreditoriem ir jārīkojas ne tikai vārdos, bet arī darbos, pretējā gadījumā arī starptautiskie aizdevēji solītos 130 miljardu eiro Grieķijai nedos.

Vēl līdz aizvadītajam vakaram vairāk nekā puse no kreditoriem bija gatavi šim solim, galvenokārt lielas Eiropas bankas, taču tas ir daudz mazāk, nekā vēlētos Atēnas. Grieķijas valdība jau paziņojusi, ka vēlas, lai parādu norakstīšanā iesaistītos vismaz 90 procentu privāto kreditoru un ka saņemt kārtējo aizdevuma daļu būs iespējams tikai tad, ja to darīs vismaz 75 procenti no aizdevējiem.

Starptautisko finanšu institūts, kurš pārstāv privātos kreditorus, regulāri publisko to banku, uzņēmumu un organizāciju vārdus, kas piekritušas dzēst parādu, lai pārliecinātu pārējos. Privātos investorus rīkoties mudinājis Eiropas monetāro lietu komisārs Oli Rēns - "ir ļoti svarīgi, ka visi investori atzīst, ka Eiropa ir apņēmusies izmantot maksimālo fondu palīdzību un tādēļ ir nepieciešama viņu aktīva iesaistīšanās, lai Grieķijas aizdevuma programmu varētu virzīt uz priekšu."

Līdz šim mulsumu radījis vācu laikraksts "Bild", kas atteicies norakstīt daļu Grieķijas parāda. "Bild", izvēršot kampaņu pret Atēnu finansiālo glābšanu, pagājušā gada decembrī nopirka Grieķijas obligācijas 4815 eiro vērtībā.Pret šādu glābšanas plānu iebildušas arī vairākas Grieķijas privātās bankas un pensiju fonds.

Tiek lēsts, ka par spīti cerīgajai atmosfērai, līdz pēdējam brīdim ir paredzami pārsteigumi, ja daudzi no Grieķijas obligāciju turētājiem atteiksies no šā soļa.

Šīs ir pēdējās dienas, kad Grieķiju vēl var glābt no bankrota. Jau pēc nepilnām divām nedēļām, 20. martā, valstij ir jāsedz un jāapkalpo parādi vairāk nekā 14 miljardu eiro vērtībā, pretējā gadījumā Grieķija pasludinās maksātnespēju.

Starptautisko finanšu institūts brīdinājis, ka tādā gadījumā cietīs ne tikai eirozona, bet visas pasaules ekonomika, un Grieķijas maksātnespēja radīs triljonu eiro lielus zaudējumus.

Ina Strazdiņa Atskaņot Real Audio Atskaņot Mp3 Audio Atskaņot Windows Media Audio    2:38 | 2012.03.08.

Ziņojiet mums : zinas@latvijasradio.lv, tālr.: 67206727


Lapu izgatavojis WebMeistars.
Pēdējās izmaiņas 2012.03.12. © 1997.-2012. Latvijas Radio. Visas tiesības rezervētas.